25-lecie Caritas Archidiecezji Warszawskiej

Msza św. sprawowana przez kard. Kazimierza Nycza w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, koncert, pokaz filmu oraz wręczenie nagród będą towarzyszyć dzisiejszym obchodom 25-lecia Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

Jak poinformował rzecznik warszawskiej Caritas Bartek Pulcyn, z okazji jubileuszu została wydana książka pt. „Z wyobraźnią miłosierdzia”.

– Publikacja poświęcona jest ćwierćzwieczu funkcjonowania Caritas Archidiecezji Warszawskiej, a także ukazuje historię Caritas AW w szerszym kontekście losów Caritas i Kościoła w Polsce. Zawiera ciekawy materiał naukowy – raport z przeprowadzonego w marcu tego roku badania pt. „Społeczne oblicze Caritas”, poświęconego członkom Parafialnych Zespołów Caritas – powiedział.

Obchody zainauguruje Msza św., która zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela. Po Mszy, na dziedzińcu siedziby Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy Krakowskim Przedmieściu, rozpocznie się druga część obchodów. W programie m.in. premiera filmu dokumentalnego „Daję to co mam” w reż. Anny Brzezińskiej ukazującego aktualną działalność Caritas Archidiecezji Warszawskiej, wręczenie jubileuszowych dyplomów oraz ogłoszenie laureatów nagród HONORAT 2014. Uroczystości zakończy koncert kwartetu Fuerte, tria d’Agitato i Agaty Zakrzewskiej.

Jednym z głównych obszarów zaangażowania Caritas Archidiecezji Warszawskiej jest pomoc medyczna. W Centrum Działalności Leczniczej Caritas funkcjonuje pięć ośrodków: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Hospicjum Stacjonarne w Warszawie, Hospicjum Domowe i Pielęgniarska Opieka Długoterminowa Domowa w Błoniu oraz ośrodki w Raszynie, Piasecznie i Grójcu świadczące długoterminowa opiekę domową. Caritas Archidiecezji Warszawskiej zajmuje się ciężko chorymi pacjentami – głównie osobami starszymi, o znacznym stopniu niepełnosprawności lub chorymi terminalnie. Opieka medyczna świadczona jest w placówkach stacjonarnych lub na zasadzie regularnych wizyt domowych.

Warszawska Caritas pomaga najuboższym, osoby bezdomne otrzymują wsparcie w trzech schroniskach – dwa znajdują się na warszawskiej Woli (Ośrodek „Tylko z darów miłosierdzia” i schronisko „Przystań”), jedno w Pieńkach Zarębskich w podwarszawskiej gminie Żabia Wola. Placówki zapewniają mieszkańcom nie tylko miejsca noclegowe (w sumie 270 łóżek) i całodzienne wyżywienie, ale także pomoc w odzyskaniu utraconych dokumentów i uzyskaniu świadczeń socjalnych, wsparcie psychologiczne, terapię przeciwuzależnieniową, czasowe zameldowanie oraz pomoc w znalezieniu pracy. Jedno ze schronisk prowadzi także łaźnię i jadłodajnię.

Caritas Archidiecezji Warszawskiej prowadzi na terenie Warszawy sześć świetlic dla dzieci – zapewniają one opiekę dzienną dla 140 osób w wieku 7-14 lat z Ursynowa, Woli, Śródmieścia i Ochoty. W każdej placówce pracę z młodymi ludźmi prowadzi wykwalifikowany zespół składający się z kierownika i wychowawcy oraz, w zależności od potrzeb, psychologa (dla dzieci i dla rodziców), logopedy czy socjoterapeuty. Podstawowa funkcja świetlicy to socjalizacja uczestników w bezpiecznym środowisku rówieśniczym, profilaktyka agresji i uzależnień, dostarczenie doświadczeń korygujących negatywne wpływy, zwiększenie szans edukacyjnych i społecznych.

W grudniu 2013 roku przy Ośrodku „Tylko z darów miłosierdzia” rozpoczęła działalność Spółdzielnia Socjalna „Kto rano wstaje” założona przez Caritas AW i Caritas Polska. Spółdzielnia zatrudnia osoby, którym trudniej niż innym odnaleźć się na rynku pracy – bezdomnych, niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych czy byłych więźniów. Spółdzielnia świadczy usługi w zakresie cateringu, dezynfekcji i dezynsekcji, sprzątania pomieszczeń oraz prac remontowych. W ramach spółdzielni przy schronisku w Pieńkach Zarębskich powstała hodowla kur-niosek i prowadzona jest sprzedaż jaj ekologicznych.

W archidiecezji warszawskiej działa obecnie 140 Parafialnych Zespołów Caritas. Blisko 900 wolontariuszy obejmuje opieką ok. 15 tys. potrzebujących.

 

PAP/RIRM

drukuj