Przemyśl: Finał akcji Caritas „Tornister pełen uśmiechów”

Około tysiąca uczniów odebrało w niedzielę w Przemyślu wyprawki szkolne podczas finału 10. edycji ogólnopolskiej akcji Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów”. Wśród plecaków z wyposażeniem było 13 przygotowanych przez parę prezydencką RP.

Na krótkim filmie opublikowanym w internecie przez Caritas Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda „z wielkim uznaniem” witają kolejną akcję Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów” i dziękują za „tę znakomitą inicjatywę, która wyzwala w ludziach dobro, solidarność i chęć dzielenia się z innymi”.

„Cieszymy się, że możemy do niej dołączyć, przekazując wyprawki szkolne dzieciom z różnych miejscowości z całej Polski oraz polskich rodzin na Ukrainie” – mówiła pierwsza dama.

„To wspaniali, utalentowani młodzi ludzie, którzy w przyszłości – jestem o tym przekonany – odniosą sukcesy i zrealizują swoje największe marzenia” – dodał prezydent.

Jak zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda, biorąc udział w tej akcji, możemy wesprzeć wielu uczniów i pokazać w ten sposób, jak bardzo w nich wierzymy.

„Chcemy, żeby z radością i entuzjazmem mogli rozpocząć nowy rok szkolny. Niech wszystkie tornistry w polskich szkołach będą zawsze pełne uśmiechów. Dziękujemy Caritas Polska i wszystkim zaangażowanym w to wartościowe przedsięwzięcie, a uczniom życzymy dobrego roku szkolnego” – przekazała para prezydencka.

W akcję włączył się także, jak co roku, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki – poinformowało PAP biuro prasowe KEP.

„Najlepsze życzenia wszystkim dzieciom i dużo szczęśliwych dni w szkole” – powiedział duchowny po spakowaniu plecaka dla dziesięciolatka.

W czasie niedzielnego finału na Rynku Starego Miasta w Przemyślu plecaki z wyposażeniem odebrało około tysiąca uczniów. Wręczał je dyr. Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. W tornistrach znalazły się m.in. zeszyty, piórniki, kredki, flamastry, długopisy, ołówki, plastelina.

„W nowym roku szkolnym najważniejsze jest wasze zdrowie, miłość rodziców i dobre warunki do rozwoju. I to jest nasza wielka troska” – powiedział do uczniów ks. Marcin Iżycki.

Wyprawki zostały przygotowane przez ambasadorów akcji, w tym m.in. parę prezydencką i wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas.

Te przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę były przeznaczone dla konkretnych dzieci. Oprócz przyborów i niezbędnych szkolnych akcesoriów każdy z tych uczniów znalazł w plecaku także imienny, odręcznie napisany list od pierwszej damy.

Szef komunikacji Caritas Polska Robert Kazimierski powiedział PAP, że w tym roku Caritas przekaże dzieciom z ubogich rodzin około 20 tys. wyprawek szkolnych. Natomiast liczba wyprawek ofiarowanych przez 10 lat akcji sięgnie około 200 tysięcy.

Akcja jest finansowana z ogólnopolskiej zbiórki charytatywnych SMS-ów i z indywidualnych wpłat.

Tegoroczny finał akcji w Przemyślu został połączony z obchodami dni patrona miasta, św. Wincentego, czyli tzw. Wincentiadą. Główną atrakcją muzyczną finału jest występ zespołu Afromental. Zaplanowano również wiele atrakcji dla całych rodzin.

PAP/RIRM

drukuj