fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda weźmie udział w polsko-katarskim okrągłym stole biznesowym

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli dziś dwudniową wizytę w Katarze. W programie są spotkania z emirem oraz premierem tego kraju. Andrzej Duda weźmie również udział w polsko-katarskim okrągłym stole biznesowym.

Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, poinformował, że w czasie rozmów prezydent Andrzej Duda poruszy m.in. kwestie LNG.

Katar – jak zauważył – jest jednym z największych producentów i eksporterów gazu, na który Polska postawiła, budując m.in. gazoport w Świnoujściu.

– Wizyta jest szczególnie ważna wobec tego, co dzieje się na rynkach wzrostu cen surowca oraz szantażów gazowych, które odbywają się niedaleko naszych granic. Niedawno ofiarom takiego szantażu padała Mołdawia. Liczymy, że prędzej czy później ofiarą może paść Ukraina. Polska bardzo mocno dąży do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo surowcowe dla siebie, ale również swoim partnerom. Prezydent w czasie rozmów poruszy nie tylko kwestie samego gazu LNG, ale również ewentualnych inwestycji katarskich w poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii powiedział Jakub Kumoch.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej przypomniał, że przed wizytą prezydent spotkał się z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych, Jackiem Sasinem oraz pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotrem Naimskim.

W rozmowach uczestniczyli też prezesi spółek Skarbu Państwa, które są odpowiedzialne za surowce energetyczne, a także eksperci w tej dziedzinie.

 

RIRM

drukuj