fot. Monika Tomaszek

[RELACJA] Zakończyły się obchody 30. rocznicy powstania Radia Maryja #30latRM

W Toruniu odbyły się dziś uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Radia Maryja. Głównym punktem wydarzenia była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił  ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Uroczystości transmitowały TV Trwam i Radio Maryja. 

Od godzin porannych do siedziby Radia przy ul. Żwirki i Wigury zaczęli przybywać pielgrzymi z wielu miejsc Polski.

Część pielgrzymów rozpoczęła dzień od udziału w roratach w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła, gdzie dziękowano za dar istnienia Radia Maryja.

https://twitter.com/MonikaaaBilska/status/1467044635851870212

Centralne obchody powstania rozgłośni miały miejsce w toruńskiej Hali Widowiskowo-Rekreacyjnej. O godz. 11.30 odbył się koncert o. Azariasza Hessa OFM oraz o. Juliana Śmierciaka OFM.

Następnie wierni wzięli udział w nabożeństwie pierwszosobotnim z modlitwą różańcową, które poprowadził o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Kolejnym punktem wydarzenia był koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny „A to Polska właśnie”.

Po zakończeniu koncertu o. Tadeusz Rydzyk CSsR – w imieniu toruńskiej rozgłośni – odebrał okolicznościowy Medal Beatyfikacyjny bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Radio Maryja zostało także uhonorowane przez Pocztę Polską okolicznościowym znaczkiem pocztowym z okazji 30-lecia działalności.

Następnie pielgrzymi odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Po godz. 15.30 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. abp. Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

List do uczestników obchodów 30. rocznicy powstania Radia Maryja skierował prezydent RP Andrzej Duda. Odczytał go minister Adam Kwiatkowski.

– Radio Maryja przywróciło wielu Polakom poczucie narodowej, obywatelskiej i po prostu ludzkiej godności. W ten sposób twórcy i słuchacze tej rozgłośni skutecznie przeciwstawili się szkodliwemu, z ducha niedemokratycznemu prądowi umysłowemu, który do wspomnianych tu osób i treści odnosi się z pogardą i lekceważeniem – zwrócił uwagę prezydent.

List od prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, odczytał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jarosław Kaczyński w swoim liście podziękował Bogu za osobę dyrektora Radia Maryja o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, jego duchownych i świeckich współpracowników oraz wszystkich członków Rodziny Radia Maryja.

– Bóg zapłać, Szanowni Państwo, za to, że na co dzień dajecie żywe świadectwo wierności Panu Bogu i Polsce, Jest w Was, Szanowni Państwo, ogromna moc ducha. Te nieograniczone złoża miłości do Stwórcy oraz najmilszej matki – Ojczyzny naszej – stanowią gwarancję tego, że Polska będzie trwała, że się nie damy – zwrócił się do Rodziny Radia Maryja w swoim liście Jarosław Kaczyński.

List od prezydenta Torunia, Michała Zaleskiego, odczytał Adrian Mól, wiceprzewodniczący Rady Miasta. Michał Zaleski zwrócił uwagę, że profil Radia Maryja wpisuje się w promocję chrześcijańskich postaw oraz charyzmat zgromadzenia ojców redemptorystów.

– Trzeba widzieć i doceniać to, że duszpasterski profil Radia Maryja wpisuje się w promocję chrześcijańskich postaw i kultury w polskich domach, ale także w charyzmat zgromadzenia ojców redemptorystów. (…) Jest to dziedzictwo, które w Toruniu szanujemy z racji jego uniwersalizmu i dojrzałej formuły – zaznaczył w liście prezydent Torunia.

Słowo do wiernych skierował również ks. bp Wiesław Śmigiel, biskup diecezjalny toruński.

– Jeśli otwieramy się na przekaz Radia Maryja, to znaczy, że jest to dla nas głos ważny, opiniotwórczy, kształtujący nasze codzienne życie. To głos, który podpowiada, jak dzisiaj być uczciwym, szlachetnym, dobrym katolikiem odpowiedzialnym za ojczyznę i wrażliwym na potrzeby społeczne oraz dobrym ewangelizatorem. To głos, który pomaga rozpoznawać znaki czasu oraz odpowiadać na nie w taki sposób, aby nie utracić naszej chrześcijańskiej tożsamości oraz żyć zgodnie z prawdą i przykazaniem miłości Boga i bliźniego – wskazał biskup ordynariusz toruński.

Homilię wygłosił  ks. abp. Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

– Dla iluż ludzi chorych, samotnych, smutnych, przygniecionych ciężarem cierpienia służba Radia Maryja jest codzienną podporą. Wielu może się poczuć członkami jednej katolickiej rodziny, połączonej więzami miłości. (…) Przed rozgłośnią katolicką stoi zadanie ewangelizacji, ale nie ma ono polegać tylko na tym, by uznać, że Bóg istnieje. Owszem, to jest fundament, ale w tradycje katolicką jest wpisane również kształtowanie właściwych postaw i sumienia. Bądźcie świadomi, że macie służyć prawdzie, bo w ten sposób służycie Bogu – zwrócił uwagę metropolita lwowski.

Głos zabrał także Andrzej Jaworski, przewodniczący Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Andrzej Jaworski wraz z Leszkiem Skibą, prezesek Pekao S. A., przekazał dzieło sztuki autorstwa Jana Matejki „Anioł”. Obraz został przekazany do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II z polecenia premiera Jacka Sasina.

https://twitter.com/ACJaworski/status/1467139686116335626

Słowo do zgromadzonych skierował również o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

– Dziś wiemy, jak wiele można zrobić razem. Tylko razem, gdy się ufa Bogu. (…) Głos Radia Maryja rozbrzmiewa w naszych uszach, ale możemy mówić, możemy dzwonić, możemy wiele się nauczyć. Radio Maryja to szkoła ogrodników, ale Bożych ogrodników, którzy dostali od Stwórcy piękny ogród i chcą o niego dbać – akcentował o. Janusz Sok CSsR.

Na zakończenie głos zabrał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor i założyciel Radia Maryja.

– Dziękuję Panu Bogu, Matce Najświętszej i Wam dziękuję – bez Was by tego nie było. (…) Dziękujemy Wam, że kochacie Pana Jezusa, że kochacie Polskę. Dziękujemy chorym, cierpiącym – wy jesteście fundamentem Kościoła, wasze cierpienie zjednoczone z Krzyżem Chrystusa – zwrócił się do Rodziny Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Wydarzenie transmitowały TV Trwam i Radio Maryja.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl