Lata mijają, a „Sokoły” wciąż trwają

W miniony weekend w Gniewkowie k. Torunia odbył się Zlot Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w ramach, którego rozegrano XV Międzynarodowe Mistrzostwa w tenisie stołowym tej organizacji. Impreza została zorganizowana dla uczczenia 120–lecia działalności Towarzystwa w Gniewkowie.

W sobotę rano nastąpiło uroczyste otwarcie Zlotu, podczas którego wręczono honorowe odznaczenia dla wybitnych członków i sympatyków „Sokoła”. Następnie w szranki rywalizacji stanęli zawodnicy i zawodniczki z różnych kategorii wiekowych. Poziom zawodów był wysoki. Wiele meczów zostało rozstrzygniętych dopiero po zażartej dogrywce, jednak gra toczyła się w ramach zasad fair play, nad którymi czuwał sędzia główny imprezy z Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Następnego dnia po mszy świętej sprawowanej w intencji druhów z „Sokoła”, rozegrano bieg przełajowy kończący Zlot. Organizator dwudniowego wydarzenia, Marek Jasiński, zaznacza, że idea Towarzystwa polegająca m.in. na szerzeniu kultury fizycznej jest obecnie bardzo potrzebna.

„Rywalizacja i zwycięstwa są bardzo ważne. Jednak naszym celem przede wszystkim jest odciągnięcie dzieci od różnych używek i komputera. Organizujemy lekcje pokazowe w szkołach, po których wiele dzieciaków zgłasza się do naszych sekcji, a ich rodzice cieszą się, że ich pociechy mają pożyteczne zajęcie w czasie wolnym. W tej chwili do naszej sekcji zapisani są nawet 5-latkowie” – podkreśla Marek Jasiński, prezes TG „Sokół” Gniewkowo.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” jest najstarszą funkcjonującą organizacją sportową w Polsce. Pierwsze gniazdo powstało we Lwowie w 1867 roku. Celem działalności było kształtowanie młodzieży w duchu patriotycznym oraz propagowanie kultury fizycznej. Te dwa czynniki miały pomóc w walce o niepodległość z ówczesnymi zaborcami.

„Wielu członków zasiliło szeregi powstańców śląskich i wielkopolskich. Później brali udział w wojnie obronnej w 1939 roku, a potem walczyli w konspiracji. Nasza organizacja doczekała się wielkich patriotów. Mało kto wie, że Święty Jan Paweł II także był w „Sokole” i nawet przyjął godność Honorowego Członka Towarzystwa w 1997 roku.” – akcentuje Andrzej Bogucki, wieloletni Prezes Związku TG „Sokół” w Polsce.

Po II wojnie światowej władze komunistyczne zabroniły działalności tej organizacji, jednak niektóre gniazda działały w konspiracji, aż do lat 90. W dobie PRL-u został zarekwirowany cały przedwojenny majątek „Sokoła”, na który składały się m.in. budynki, strzelnice, sztandary, przyrządy gimnastyczne. W 1989 roku oficjalnie wznowiono funkcjonowanie Towarzystwa.


Michał Bąkowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl