Toruń: w piątek urzędowe objęcie diecezji przez ks. bp. Wiesława Śmigla

W piątek zaplanowano w bazylice świętych Janów w Toruniu kanoniczne (urzędowe) objęcie diecezji toruńskiej przez księdza biskupa Wiesława Śmigla. Ingres duchownego odbędzie się w niedzielę. Będzie on drugim biskupem w 25-letniej historii diecezji, po ks. bp. Andrzeju Suskim.

Piątkowe objęcie diecezji rozpocznie się o godzinie 17.00; przypada w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Rozpocznie się ono nieszporami ku czci Najświętszej Maryi Panny. W sobotę w kościele akademickim pw. Ducha Świętego przy Rynku Staromiejskim odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji nowego biskupa, które organizuje Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Toruńskiej „Kotwica” oraz Diecezjalna Rada Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Toruńskiej.

Z informacji przekazanych przez diecezję toruńską wynika, że w czuwaniu ma uczestniczyć ksiądz biskup nominat Wiesław Śmigiel. W niedzielnym ingresie biskupa w toruńskiej katedrze swój udział zapowiedział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio.

Nuncjatura Apostolska informowała 11 listopada, że nowym biskupem toruńskim zostanie dotychczasowy bp pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel. Papież Franciszek mianował go w miejsce odchodzącego na emeryturę biskupa Andrzeja Suskiego.

PAP/RIRM

drukuj