fot. Monika Bilska

Michał Zaleski po raz piąty został prezydentem Torunia

Rządzący Toruniem od 2002 roku Michał Zaleski (kandydat niezależny) został po raz piąty prezydentem miasta. W niedzielnych wyborach uzyskał w pierwszej turze ok. 55 procent głosów.

„Wszystko, co udało się osiągnąć w Toruniu przez ostatnie lata jest gwarancją, że umiem pracować dla torunian i dotrzymuję danego słowa. Tak jest od 16 lat” – mówił Michał Zaleski podczas kampanii.

W wywiadzie dla PAP Zaleski podkreślił, że „zaskakiwanie jest czymś, co może spowodować różne reakcje. Może to być reakcja pozytywna – „wow”, ale też wywołać reakcję negatywną – zdumienie czy wręcz oburzenie”.

„Jestem przyzwyczajony do tego, że proponuję i wsłuchuję się w ocenę tego, co zaproponowałem. Prezentowane rozwiązania oparte są na zdobytej wcześniej wiedzy. Każde spotkanie z mieszkańcami Torunia daje mi taką wiedzę” – mówił.

Dodawał, że nie będzie uczestniczył w licytacji na nierealne pomysły, bo po nim można spodziewać się „tylko” dotrzymywania obietnic i konkretów.

„Nie będziemy również wchodzili w spory – zwłaszcza natury politycznej. Od 16 lat Toruń odnosi sukcesy, co nie jest kwestionowane, gdyż potrafimy się skupić na konkretnych problemach. Nie pozwalam by puste potyczki polityczne przesłoniły najważniejszy, istotny dla nas wszystkich torunian cel – dobro naszego miasta” – stwierdził Zaleski podczas konwencji wyborczej.

Podkreślał, że po trudach wyborczej kampanii przyjdzie czas wytężonej i odpowiedzialnej pracy, w której „nie będzie już czasu na fajerwerki, pokazywanie kolejnych nierealnych pomysłów”.

„Będzie to czas wykonywania zadań, które wspólnie przed sobą postawimy rozpoczynając nową kadencję. Jestem gotów kontynuować tę pracę i z niezmienną energią i konsekwencją, rzetelnie i odpowiedzialnie” – mówił Michał Zaleski.

Zwycięzca niedzielnych wyborów rządzi miastem od 2002 r., wygrywając za każdym razem wybory jako kandydat niezależny. W latach 1994-1998 i 1998-2002 zasiadał w radzie Torunia z ramienia SLD. Dwukrotnie był też kandydatem lewicy na prezydenta miasta, zanim wprowadzono na to stanowisko wybory bezpośrednie, jednak bez powodzenia. Zanim został prezydentem miasta przez 16 lat był prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu.

Michał Zaleski w 2002 r. wygrał wybory w drugiej turze, otrzymując poparcie 50,96 proc. W dwóch kolejnych wyborach wygrał w pierwszej turze – w 2006 r. zdobył 70,62 proc. głosów, a 2010 r. – 65,59 proc.

Cztery lata temu Zaleski po raz czwarty został prezydentem Torunia, otrzymując 70,27 proc. głosów. Pozostali kandydaci otrzymali wówczas następujące poparcie: Joanna Scheuring-Wielgus (KWW Czas Mieszkańców) – 17,34 proc., Zbigniew Rasielewski (PiS)- 9,06 proc. i Jacek Kostrzewa (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke) – 3,34 proc.

PAP/RIRM

drukuj