By Roman Feiler - Self-published work by EAJoe, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=639874

MNiSW sfinansuje remont radioteleskopu „Kopernik” w Piwnicach pod Toruniem

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego sfinansuje remont radioteleskopu „Kopernik” w Piwnicach pod Toruniem. To jedyne tego rodzaje urządzenie w Polsce, liczy 32 metry i należy do ośrodka astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jego modernizacja potrwa pół roku.

Będzie to kolejna inwestycja. Wcześniej resort dofinansował aparaturę radioteleskopu na kwotę 1,6 mln zł. Co roku na funkcjonowanie toruńskiego obserwatorium przeznaczane jest 500 tys. zł.

Na tegoroczny remont radioteleskopu zostanie przeznaczone 4 mln zł – poinformowała wiceszefowa MEN Iwona Michałek.

Mogę przedstawić decyzję pana premiera Jarosława Gowina o przyznaniu dotacji przedmiotowej w wysokości 4 mln złotych na remont radioteleskopu „Kopernik” w Piwnicach pod Toruniem. Jest to radioteleskop, który od początku jego funkcjonowania nie był jeszcze wyremontowany. Cieszę się, że mogłam wesprzeć starania UMK i kierownictwa obserwatorium astronomicznego, żeby do tego doszło – powiedziała Iwona Michałek.

Radioteleskop jest wykorzystywany do obserwacji kosmosu, badań naukowych i popularyzacji wiedzy o wszechświecie. Urządzenie gromadzi informacje przy użyciu wielkiego lustra i wysyła je do instytutu w Holandii. Dzięki funkcjonowaniu toruńskiego obserwatorium było możliwe m.in. zobrazowanie „czarnej dziury w galaktyce”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl