fot. WOT

Toruń: Strzelcy wyborowi WOT doskonalili swoje umiejętności

Dwunastu strzelców wyborowych, pełniących funkcje instruktorów w brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej, przeszło kurs doskonalący w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Ćwiczyli m.in. prowadzenie ognia precyzyjnego i dynamicznego – poinformowała rzeczniczka ośrodka Sumita Mira Morzyńska.

W trwającym od poniedziałku do piątku szkoleniu wzięli udział wyselekcjonowani strzelcy wyborowi, którzy pełnią funkcję instruktorów w brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej. To druga edycja kursu, który został zorganizowany w odpowiedzi na potrzeby instruktorów strzelców wyborowych, miał on na celu rozwijanie i doskonalenie ich umiejętności.

„Strzelcy wyborowi są >>oczami i uszami<< zespołu oraz mistrzami maskowania i kamuflażu, prowadzą działania rozpoznawcze, a jeśli potrzeba, to potrafią ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika” – pokreśliła rzeczniczka Centrum Szkolenia WOT.

Główny nacisk szkolenia położony był na przećwiczenie prowadzenia ognia precyzyjnego i dynamicznego na różne odległości.

Instruktorzy mieli okazję do odświeżenia informacji dotyczących użycia sprzętu wojskowego wykorzystywanego przez strzelców wyborowych, ćwiczyli zakładanie i organizację posterunku obserwacyjnego oraz prowadzili marsz na orientację na 15-kilometrowej trasie. Podczas marszu wykonywali zadania niezbędne w pełnionych przez nich funkcji. Przeszli też szkolenie z samopomocy medycznej w warunkach taktycznych.

„Doskonalenie umiejętności instruktorów jest niezwykle ważne, gdyż muszą oni przekazać wiedzę co szóstemu żołnierzowi Obrony Terytorialnej. W sekcji lekkiej piechoty, tzw. >>wspaniałej dwunastce<< są dwa kluczowe stanowiska: starszy strzelec wyborowy i strzelec wyborowy. Prowadzą działania rozpoznawcze, pełnią rolę nawigatorów i odpowiadają za ubezpieczenie zespołu” – zaznaczyła Morzyńska.

Nabyte w czasie szkolenia umiejętności instruktorów, oprócz podwyższenia ich kompetencji, służyć będą ujednoliceniu szkoleń prowadzonych w brygadach.

Centrum Szkolenia WOT w Toruniu jest wiodącą instytucją szkoleniową w Wojskach Obrony Terytorialnej, której głównym celem jest przygotowanie żołnierzy do realizacji zadań na stanowiskach specjalistycznych i dowódczych.

PAP

drukuj