fot. flickr.com

W Krakowie akcja „Gość w dom, Bóg w dom”

Stare polskie powiedzenie „Gość w dom, Bóg w dom” jest mottem akcji, która w niedzielę rozpocznie się w Krakowie. „Celem jest przygotowanie naszych serc na otwarcie naszych domów i zaproszenie do udziału w wieczerzy Wigilijnej samotnych, biednych, zagubionych” – mówi redemptorysta o. Jacek Dubel.

W niedzielę w krakowskich parafiach ma być odczytywany komunikat i pojawią się ulotki dotyczące akcji, a wkrótce powinny też dotrzeć formularze zaproszeń.

Po wpisaniu swojego adresu takie zaproszenie będzie można wręczyć osobie, z którą chcemy zasiąść do wigilijnej wieczerzy lub zostawić je na drzwiach. Jeśli ktoś się zdecyduje – odwiedzi nas – tłumaczył w rozmowie z PAP koordynator akcji o. Jacek Dubel CSsR.

Akcja jest kontynuacją Światowego Dnia Ubogich po raz pierwszy obchodzonego w Kościele Katolickim 19 listopada. W Krakowie odbyły się wtedy kilkudniowe rekolekcje w Bazylice Mariackiej. Przez cały tydzień w dzień i w nocy trwała modlitwa przed Najświętszym Sakramentem, tzw. „Jerycho” w Kościele Św. Barbary, a na Małym Rynku stał Namiot Spotkań, w którym osoby samotne, ubogie, bezdomne mogły spotkać się z innymi, skorzystać z porad specjalistów z różnych dziedzin, wziąć udział w warsztatach, zjeść posiłek.

„Bardzo zależy nam na tym, by obchody Światowego Dnia Ubogich nie zakończyły się w dniu wyznaczonym przez papieża, ale żeby były one początkiem kształtowania naszych serc i postawy otwartości na innych, zwłaszcza na potrzebujących. Stąd pomysł, aby miejsce, które zwyczajowo zostawiamy przy wigilijnym stole dla niespodziewanego gościa nie było puste, nie było reliktem, jedynie przejawem folkloru czy sentymentalizmu” – mówił PAP koordynator akcji, redemptorysta o. Jacek Dubel.

Jak podkreślił duchowny, „każdy może kogoś zaprosić”.

„Potrzebujący są wśród nas i nie trzeba ich daleko szukać: może to być nasz sąsiad lub sąsiadka, znajomy czy też krewny, zazwyczaj przeżywający święta samotnie. Czasami może okazać się, że takim osobom trudno będzie zdecydować się na skorzystanie z zaproszenia, ale zawsze możemy podzielić się z nimi życzeniami i darami ze stołu wigilijnego. O osoby samotne i potrzebujące wsparcia można też zapytać w parafii, domu opieki społecznej lub stołówce dla biednych i bezdomnych” – mówił o. Jacek Dubel CSsR.

„Tak jak i inne akcje, tak i ten projekt rozwija się powoli. Myślimy już o zaproszeniu w przyszłości na Wielkanocne śniadanie. Mamy nadzieję, że dla wielu osób przysłowie <<Gość w dom, Bóg w dom>> stanie się wezwaniem do doświadczenia spotkania z samym Bogiem obecnym w drugim, tym zaproszonym przez nas człowiekiem” – dodał redemptorysta.

Więcej informacji dotyczących akcji można znaleźć na stronie internetowej http://sdu.malopolska.pl. Formularze zaproszeń będą dostępne nie tylko w parafiach, ale też w sekretariacie krakowskiej kurii oraz w Domu Katolickim przy ul. Lea 55.

 

PAP/RIRM

drukuj