fot. flickr.com/people/archidiecezjakrakow/

Trwajcie w Wieczerniku Kościoła i Wieczerniku polskiego narodu

Trzeba trwać w Wieczerniku Kościoła przy tych darach Ducha Świętego, które sprawiają, że wiemy kim jesteśmy jako uczniowie Chrystusa i wiemy jaka odpowiedzialność za świadczenie o Chrystusie na nas spoczywa – mówił do młodzieży ks. abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego ze stypendystami Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Ks. Dariusz Kowalczyk prezes Fundacji podkreślił, że na Franciszkańską 3 przyjeżdżają jak do źródeł. Życzył księdzu arcybiskupowi światła, mocy, pokoju i Bożego błogosławieństwa.

Dziękował także, że metropolita wyraził zgodę, by stać się członkiem Rady Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia.

To dla nas nie tylko wielki zaszczyt, ale także ogromne wzmocnienie Fundacji – podkreślał.

W imieniu zebranych ks. Dariusz Kowalczyk przekazał księdzu arcybiskupowi stułę przedstawiającą m.in. sceny dzieciństwa i młodości Pana Jezusa.

Stypendyści życzyli metropolicie krakowskiemu nieustannego spotkania Miłości oraz niegasnącej nadziei i wiary, które będą oświetlały każdą drogę.

Zapewnili księdza arcybiskupa o swojej pamięci w modlitwie i poprosili o modlitwę za siebie.

W słowie skierowanym do zebranych metropolita powiedział, że usłyszymy jutro w Ewangelii o tym, że po chrzcie, który Chrystus przyjął z rąk św. Jana otwarło się nad Nim niebo. Ksiądz arcybiskup tłumaczył, że jest to nawiązanie do grzechu pierwszych rodziców, kiedy to niebo się dla nich i całej ludzkości zamknęło.

Kiedy Chrystus, Bóg-Człowiek wyszedł z wód Jordanu niebo się na powrót otwarło. I ciągle się otwiera dla tych wszystkich, którzy przyjmują chrzest – ten sakrament jest fundamentalny dla życia każdej i każdego z nas, którzy w Kościele świętym ten sakrament otrzymaliśmy – mówił metropolita krakowski.

Ksiądz arcybiskup przypomniał także, że podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku Jan Paweł II przekazał młodzieży szczególny testament związany z Duchem Świętym. Papież mówił wtedy o „Wieczerniku polskiego narodu”.

Odwoływał się niewątpliwie do początków dziejów chrześcijaństwa w Polsce, do chrztu mieszkowego w 966 roku, ale wiemy też doskonale o tym, że wraz z przyjściem chrześcijaństwa, wraz z tą Dobrą Nowiną o Bogu, który nas zbawił zaczęły się dzieje polskiego narodu. (…) My z tego Wieczernika się wywodzimy – akcentował ks. abp Marek Jędraszewski.

Ojciec św. mówił wtedy także o tym, że on jako ojciec pragnie wraz z młodzieżą modlić się dla nich o dary Ducha Świętego. Cytując jego słowa, metropolita zwrócił się do zebranych:

Drodzy stypendyści, dzisiaj chciałbym te słowa z całą powagą i ufnością wam przekazać. Słowa największego z Polaków w całych naszych tysiącletnich dziejach. Słowa naszego ojca duchowego, który nie miał nic wspanialszego do przekazania młodym jak właśnie przypomnienie, że trzeba modlić się do Ducha Świętego o dary. Te dary w sobie pomnażać, po to, by trwać w Wieczerniku Kościoła i trwać w Wieczerniku polskiego narodu – mówił.

Metropolita krakowski zwrócił także uwagę, jak wielka batalia toczy się obecnie o te dwa Wieczerniki. Podkreślił, że wiele robi się dzisiaj, by zohydzić obraz Kościoła zwłaszcza młodym, oraz wywołać poczucie wstydu z faktu, że należymy do polskiego narodu o takich a nie innych korzeniach i takiej, a nie innej tożsamości.

Trzeba trwać w Wieczerniku Kościoła przy tych darach Ducha Świętego, które sprawiają, że wiemy kim jesteśmy jako uczniowie Chrystusa i wiemy jaka odpowiedzialność za świadczenie o Chrystusie na nas spoczywa. A jednocześnie te same dary Ducha Świętego mają nam służyć ku temu, aby nie dać się wyrwać z Wieczernika polskiego narodu, z jego tożsamości, wspaniałej tradycji, z wielkich zobowiązań, które płyną ku nam z przeszłości po to, żeby, będąc w tym Wieczerniku, wychodzić z niego tak jak Apostołowie z Radosną Nowiną przekazywaną całemu światu o Bogu, który nas zbawił w swoim Synu Jezusie Chrystusie – powiedział metropolita krakowski.

Następnie ksiądz arcybiskup pobłogosławił opłatki, którymi dzielili się zebrani.

Justyna Walicka, Archidiecezja Krakowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl