Ostatni uczestnicy ŚDM żegnają Kraków

Kraków żegna ostatnich pielgrzymów, którzy wracają do domów po Światowych Dniach Młodzieży. Większość z nich zdecydowała się na powrót już w niedzielę, kiedy ze stolicy Małopolski odjechało ok. 300 tys. pielgrzymów.

Wciąż jednak dworce są wypełnione młodymi, którzy czekają na swoje połączenia. Pielgrzym z Paryża – Benoit zwraca uwagę na wspaniałą atmosferę która towarzyszyła ŚDM.

– Spędziłem wiele fantastycznych chwil w Krakowie na Błoniach. Jesteśmy ponad pięćdziesięcioosobową grupą więc było trochę trudno, by podróżować razem, ale udało się- to wielkie zwycięstwo. W pociągu spotkaliśmy się między innymi z Włochami i księdzem z Chile, który zachęcał mnie do wstąpienia do seminarium – podkreśla pielgrzym z Paryża.

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży przewoźnicy kolejowi przygotowali także specjalny rozkład jazdy i znacznie więcej połączeń oraz składów – mówi Andrzej Siemieński, dyrektor małopolskiego oddziału Przewozów Regionalnych.

– Sytuacja jest dynamiczna. To, co teraz dzieje się w Krakowie jest szalonym festiwalem grup młodzieżowych i pielgrzymów, którzy poruszają się w nieprzewidywalnych potokach. Natomiast oferta, którą przygotowaliśmy to jest prawie 240 pociągów funkcjonujących całodobowo w aglomeracji, do tego 7składów, które ssą dedykowane wyłącznie pod grupy, Oprócz tego działamy też na zasadzie taksówki i uruchamianiu specjalnie dedykowanych pociągów – podkreśla Andrzej Siemieńsk

Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 zakończyły się wczoraj w południe Mszą Posłania sprawowaną z udziałem papieża Franciszka w Campusie Misericordiae.

Według różnych szacunków tego dnia w Brzegach pod Wieliczką zebrało się od 1,5 do nawet 3 mln osób. Kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 roku w Panamie.

 RIRM

drukuj