Prezydent Panamy gościł w Wadowicach i zwiedził Muzeum Auschwitz

Prezydent Panamy, która za trzy lata będzie gospodarzem ŚDM, Juan Carlos Varela Rodriguez z małżonką Loreną zwiedzili podczas wizyty w Polsce Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Odwiedził też były niemiecki obóz Auschwitz, gdzie oddał hołd ofiarom.

Wicedyrektor wadowickiego Muzeum Michał Jakubczyk powiedział, że podczas sobotnich odwiedzin prezydent zwrócił uwagę m.in. na zdjęcia z wizyty Jana Pawła II w 1983 r. w Panamie.

„Stwierdził, że podobnie jak w Polsce, po wizycie papieża, w jego kraju również zaszły wielkie przemiany społeczne i polityczne, a on sam zajął się polityką, aby wprowadzać w życie idee głoszone przez papieża-Polaka” – powiedział.

Prezydent Panamy zamienił także kilka słów z burmistrzem Wadowic Mateuszem Klinowskim.

Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte w 2014 r. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów.

Ponadto prezydent Rodriguez w sobotę oddał hołd ofiarom zgładzonym w niemieckim obozie Auschwitz. Złożył wieniec przed Ścianą Straceń i znicz przy pomniku ofiar. Dzień wcześniej modlił się w tych miejscach papież Franciszek.

Rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel powiedział, że prezydent Panamy obejrzał muzealną ekspozycję w byłym obozie Auschwitz I. Zobaczył blok 4, w którym ukazane są przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości, a także deportacje i zagłada Żydów.

Wśród eksponatów są tam m.in. włosy ofiar i puszki po gazie Cyklon B, którego Niemcy używali do mordowania ludzi. W bloku 5 widział rzeczy zagrabione zamordowanym Żydom, przywiezionym z państw okupowanych przez III Rzeszę i krajów satelickich. To m.in. dziecięce ubranka, okulary, naczynia kuchenne, walizki z nazwiskami i szaty modlitewne.

Prezydent Panamy zwiedził były Auschwitz II-Birkenau, gdzie Niemcy na masową skalę mordowali Żydów.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W niedzielę panamski prezydent uczestniczył w mszy św. w Campusie Misericordiae w Brzegach, podczas której papież Franciszek ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie.

Juan Carlos Varela Rodriguez został wybrany dwa lata temu na pięcioletnią kadencję.

PAP/RIRM

drukuj