Premier Tunezji nie uzyskał wotum zaufania

Premier Tunezji Habib Essid nie uzyskał wotum zaufania w sobotnim głosowaniu w parlamencie. Oznacza to, że powołany zostanie nowy rząd, który będzie musiał zmierzyć się z koniecznością opóźnionych reform gospodarczych.

Essid sprawował urząd premiera przez niecałe dwa lata. W tym czasie, jak zauważa agencja Reutera, niejednokrotnie krytykowany był za opieszałość we wdrażaniu reform finansowych, które miały przyczynić się do wzrostu gospodarczego i umożliwić stworzenie nowych miejsc pracy.

Premier Tunezji sam złożył wniosek o wotum zaufania po tym, jak prezydent Bedżi Kaid Essebsi wielokrotnie nawoływał go do ustąpienia z urzędu i zwolnienia miejsca dla rządu jedności narodowej.

Przed głosowaniem Essid podkreślił, że nie będzie za wszelką cenę dążyć do zachowania stanowiska. Zaznaczył, że z niego zrezygnuje, jeśli tak zadecyduje parlament.

Jak podaje Reuters, w sobotnim głosowaniu w Zgromadzeniu Przedstawicieli Ludowych – jedynej izbie tunezyjskiego parlamentu – spośród 191 obecnych deputowanych za odwołaniem Essida opowiedziało się 118 parlamentarzystów, troje udzieliło mu poparcia, a reszta wstrzymała się od głosu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl