W Turcji w ciągu ostatnich 13 lat podatek na alkohol podniesiono łącznie o ponad 1,5 tys. procent

W ciągu ostatnich 13 lat władze Turcji podniosły podatek od dóbr luksusowych na alkohol o ponad 1,5 tys. procent – poinformował w poniedziałek lokalny portal, powołując się na wyliczenia eksperta podatkowego.

„W 2010 r. podatek wynosił 51 lir tureckich za litr alkoholu, obecnie jest to ponad 845 lir. W nadchodzących dniach najprawdopodobniej danina zostanie podniesiona jeszcze bardziej; tak na alkohol, jak i tytoń” – napisał na Twitterze turecki ekspert podatkowy, Ozan Bingol.

W lipcu cena napojów alkoholowych wzrosła w Turcji po dostosowaniu do obecnego poziomu inflacji o niemal 15 procent.

„Krytycy prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana oskarżają go o narzucanie społeczeństwu tureckiemu zasad islamu poprzez m.in. podnoszenie podatku na alkohol i papierosy” – informują lokalne media.

W 2002 r., na początku rządów Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Erdogana, nowe władze wprowadziły podatek od dóbr luksusowych na alkohol i wyroby tytoniowe, który miał „przysłużyć się ogólnemu zdrowiu publicznemu”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl