fot. PAP/EPA

Szef MSZ: Turcja mimo rozbieżności ważnym partnerem UE

Wyrażamy solidarność z Cyprem i Grecją w obronie ich suwerennych praw i popieramy próby rozwiązania spornych kwestii w dialogu Unii Europejskiej z Turcją, która mimo rozbieżności pozostaje ważnym partnerem UE – oświadczył na posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych szef MSZ Jacek Czaputowicz.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1282677785677496323

Unijni ministrowie spraw zagranicznych po raz pierwszy od wybuchu pandemii zjechali w poniedziałek do Brukseli, by rozmawiać m.in. o reakcji na narzucenie przez Chiny Hongkongowi przepisów o bezpieczeństwie państwowym oraz o relacjach UE z Turcją.

Jak poinformowało w komunikacie MSZ, w dyskusji o Turcji ministrowie omówili ostatnie działania tego kraju w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru, poruszyli temat zapowiedzi wierceń na greckim szelfie kontynentalnym oraz naruszeń przestrzeni powietrznej i wód terytorialnych Grecji. Jacek Czaputowicz wyraził solidarność z Grecją i Cyprem, popierając działania mediacyjne szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.

„Turcja pozostaje ważnym partnerem UE w kwestiach m.in. bezpieczeństwa i migracyjnych, a istniejące w stosunkach UE z Turcją rozbieżności należy rozwiązywać w drodze dialogu” – zaznaczył polski minister.

UE już wcześniej wprowadziła sankcje w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru. Restrykcjami objęte zostały osoby odpowiadające za planowanie i prowadzenie działalności poszukiwawczej związanej z eksploatacją podmorskich złóż węglowodorów we wschodniej części Morza Śródziemnego bez zezwolenia Republiki Cypryjskiej.

MSZ poinformował, że ministrowie rozmawiali też o sytuacji w Libii i Wenezueli oraz o bliskowschodnim procesie pokojowym. Jacek Czaputowicz wyraził zaniepokojenie rosnącym zaangażowaniem aktorów zewnętrznych w Libii oraz poparł działania dyplomatyczne i operacyjne UE.

Przypomniał, że Polska jest obecna w misji IRINI. To prowadzona na wodach wokół Libii operacja, której celem jest kontrola embarga na dostawy broni do tego kraju.

Innym tematem był bliskowschodni proces pokojowy. Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że jego strony powstrzymają się od jednostronnych działań. Zachęcił do wsparcia negocjacji służących wypracowaniu porozumienia zgodnego z prawem międzynarodowym.

UE chce, żeby władze Izraela zrezygnowały z planów aneksji części Zachodniego Brzegu. Dla wielu krajów jakakolwiek aneksja okupowanych od 1967 r. terytoriów palestyńskich byłaby naruszeniem prawa międzynarodowego.

W niedzielę Jacek Czaputowicz spotkał się ze swoimi odpowiednikami z Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch oraz wysokim przedstawicielem UE ds. zagranicznych Borrellem. Szefowie dyplomacji rozmawiali m.in. na temat konfliktu w Libii, roli Turcji, ale także o sytuacji w Hongkongu i możliwej reakcji Unii Europejskiej n rozwój wydarzeń w tym regionie.

Resort spraw zagranicznych podkreślił, że wcześniej Jacek Czaputowicz spotkał się z niemieckim ministrem Heiko Maasem. Rozmawiali oni o „idei zacieśniania współpracy pomiędzy Polską i Niemcami oraz innymi partnerami europejskimi” – przekazano.

„Unia potrzebuje silnej i spójnej polityki zagranicznej, uwzględniającej interesy i priorytety wszystkich jej członków” – podkreślił szef polskiego resortu cytowany w komunikacie.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl