fot. PAP/Rafał Guz

Unia Europejska regularnie łamie zasadę jednomyślności

Odchodzenie od zasady jednomyślności w Unii Europejskiej to niebezpieczny trend – mówił Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. W ocenie wiceszefa resortu jest to niebezpieczny trend również dla Wspólnoty.

 Wiceminister Marcin Przydacz zwrócił uwagę, że w Unii Europejskiej pojawił się trend odchodzenia od zasady jednomyślności „na rzecz zasady kwalifikowanej większości”.

– To da największym państwom absolutną dominację w Unii Europejskiej. Jeżeli rzeczywiście w pełni odejdziemy od zasady jednomyślności, to małe i średnie państwa nie będą miały możliwości blokowania jakichkolwiek krytycznych dla siebie projektów, bowiem zawsze będą przegłosowywane – wyjaśnił wiceminister spraw zagranicznych.

Przyspieszanie integracji wbrew woli części społeczeństw powoduje wszelkie ryzyka – dodał.

 – Nie możemy pozwolić na taki model integracji, w którym najwięksi – poprzez opanowane przez siebie instytucje – będą decydować w całości o przyszłości projektu europejskiego. To zagraża samemu projektowi europejskiemu – wskazał polityk.

Obejście zasady jednomyślności na rzecz większości kwalifikowanej miało miejsce np. przy przyjęciu przez Brukselę przepisów o redukcji zużycia gazu. Mechanizm, który na razie jest dobrowolny, może stać się obowiązkowy.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl