fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

P. Naimski: W najbliższych dniach decyzja ws. nowelizacji tzw. dyrektywy gazowej UE

W najbliższych dniach „będzie decydowana” tzw. dyrektywa gazowa UE. dotycząca Nord Stream 2 – powiedział we wtorek pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego przyjęła w poniedziałek krytyczny raport ws. Rosji. Europosłowie wskazują w nim, że Nord Stream 2 zagraża UE, więc należy wstrzymać jego budowę. Krytykuję też Rosję za wrogie działania na Morzu Bałtyckim.

„Mamy też kwestie całkowicie formalnie, regulacyjne w UE związane z tą inwestycją rosyjsko-niemiecką. Nowelizacja tzw. dyrektywy gazowej to jest kwestia, która będzie decydowana w najbliższych dniach” – powiedział Piotr Naimski w radiowych Sygnałach Dnia.

Pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej wyjaśnił, że nowela zakłada, iż „wszystkie gazociągi, które będą z krajów trzecich spoza Unii wchodziły na terytorium UE, będą musiały podlegać ustawodawstwu europejskiemu”. Według niego, takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się „głównie Niemcy”. Podkreślił też, że Polska stara się „zebrać większość”, która pozwoli przegłosować nowelizację.

Dopytywany, na jakim etapie jest budowa połączenia gazowego między Polską a Danią, tzw. Baltic Pipe, Piotr Naimski zapewnił, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Dodał, że budowa „fizycznie zacznie się w 2020 roku późną wiosną (…), a 1 października 2022 roku ten gazociąg będzie czynny”.

Pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej przypomniał ponadto, że z końcem 2022 roku wygasa długoterminowa umowa na dostawy gazu do Polski przez rosyjski Gazprom.

„W naszej strategii nie przewidujemy przedłużenia tego kontraktu” – oświadczył Piotr Naimski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl