fot. PAP/EPA

W Brukseli odbyło się spotkanie szefów dyplomacji państw członkowskich UE

Relacje Unii Europejskiej z Chinami w perspektywie zaplanowanego na 9 kwietnia br. szczytu UE-Chiny oraz sytuacja w Mołdawii i w Jemenie były głównymi tematami dyskusji szefów dyplomacji państw członkowskich UE.

W poniedziałkowym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli uczestniczył Jacek Czaputowicz, szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polski minister spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej. Rozmawiali m.in. o relacjach dwustronnych.

– Chiny to ważny partner zewnętrzny, współpraca z nim przynosi korzyść wszystkim państwom członkowskim Unii Europejskiej. Jest on na tyle silny, że Unia Europejska powinna być także zjednoczona. Podkreślaliśmy konieczność utrzymania wewnętrznego rynku swobód w ramach Unii Europejskiej oraz wypracowanie wspólnego stanowiska. Miałem okazję rozmawiać z ministrem spraw zagranicznych Chin, który uczestniczył w lunchu, ale poprosił o spotkanie. Rozmawialiśmy na tematy dwustronnych stosunków. Usłyszałem, że dla Chin Polska jest ważnym partnerem w regionie, mówiliśmy o 70. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych w tym roku. Chcielibyśmy utrzymać dialog na wysokim poziomie politycznym między naszymi państwami – mówił Jacek Czaputowicz.

W związku z piątą rocznicą nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję, unijni ministrowie spraw zagranicznych ponownie podkreślili, że Unia Europejska nie uznaje tego aktu, stanowiącego rażące naruszenie prawa międzynarodowego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl