Sejm: spotkanie przedstawicieli państw nie należących do UE

W Sejmie rozpocznie się dziś dwudniowe spotkanie przewodniczących parlamentów państw europejskich, które nie należą do Unii Europejskiej, a także Azerbejdżanu i Armenii.

Będą to przedstawiciele 11 państw Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Turcji, Ukrainy czy Czarnogóry. Powodem spotkania jest podjęcie rozmów na temat ściślejszej współpracy parlamentów krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz reform w Unii Europejskiej.

Delegacje poszczególnych parlamentów pojawią się w Warszawie w godzinach popołudniowych. Tego samego dnia odbędą się pierwsze rozmowy.

Zaplanowano też dyskusję pod hasłem „Odnowa Unii Europejskiej a współpraca regionalna w Europie Środkowo-Wschodniej”. Poprowadzi ją marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Spotkanie jest odpowiedzią na kryzys Unii Europejskiej – mówi wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Celem spotkania jest rozmowa o tym, jak powinna się zmieniać Unia Europejska w stosunku do państw, które nie są w Unii, ponieważ Unia pogrążona w rozmaitych problemach i kryzysie stoi przed poważną dyskusją o tym, co dalej, szczególnie po możliwym opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię. Ta dyskusja wydaje się nam bardzo pilnie potrzebna. Planujemy przedstawić nasz punkt widzenia na zmiany, jakie powinny zajść w Unii, a także na to, jak Unia powinna odnosić się do państw zewnętrznych. Uważamy, że Europa to nie tylko Unia Europejska, a bezpieczeństwo Europy zależy nie tylko od państw Unii – wskazuje Ryszard Terlecki.

Zaplanowano również powołanie grupy roboczej spośród przedstawicieli parlamentów państw biorących udział w konferencji.

Jej zadaniem będzie przygotowanie szczegółowych rozwiązań dotyczących współpracy z Unią. W późniejszej fazie polski parlament ma poinformować o efektach prac państw Grupy Wyszehradzkiej oraz partnerów z Unii.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl