Bazylika w Sandomierzu nie otrzymała dofinansowania

Parafia katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu nie otrzymała dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Jak wyjaśniono, wnioskowana kwota była zbyt wysoka.

Parafia wnioskowała o pokrycie 80 proc. kosztów renowacji bazyliki. Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zaproponował jednak 47,5 proc. Na tę kwotę nie zgodził się proboszcz sandomierskiej bazyliki – powiedział ks. bp Edward Frankowski z Sandomierza w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

– Diecezja, a tym bardziej parafia nie są w stanie wyłożyć 9 mln zł, a więc około 3 razy więcej niż było zaakceptowane w fazie wstępnej oceny projektu przez urząd marszałkowski – podkreślił ks. biskup.

Ks. bp dodał, że „nie jest to pierwszy raz, gdy urząd marszałkowski w Kielcach, kierowany obecnie przez Adama Jarubasa z PSL nie wychodzi pozytywnie naprzeciw oczekiwaniom diecezjalnej wspólnoty sandomierskiej”.

Teraz parafia katedralna w Sandomierzu, perła z czasów wczesnogotyckiej architektury sakralnej stara się o włączenie projektu renowacji katedry do Kontraktu Terytorialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polecamy wypowiedź ks. bp. Edwarda Frankowskiego w „Aktualnościach dnia

RIRM

drukuj