fot. wikipedia.org

Obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych odbędą się dziś w Gdańsku. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości rozpoczną się spotkaniem w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej o godz. 14.00. Następnie prezydent złoży kwiaty przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Wieczornym wydarzeniem będzie Eucharystia sprawowana  w Bazylice św. Brygidy o godz. 17.00.

O szczegółach mówi Wojciech Książek, przew. Sekcji Pracowników Oświaty i Wychowania Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”

– Podczas tej uroczystości będą wystąpienia i wręczanie wyróżnień – dwóch ministrów otrzyma specjalne wyróżnienia Komisji Krajowej. Ale też jak co roku od 14 lat, będzie wręczonych 25 stypendiów dla uzdolnionej młodzieży. To są stypendia NSZZ „Solidarność”. To nasz region je funduje. To będzie też niezwykłe doświadczenie dla tych młodych osób, bo i mają lekcje historii w tej Sali BHP, ale też nawet to spotkanie z prezydentem RP. To jest taki – myślę – dobry bodziec do dalszej dobrej edukacji – powiedział Wojciech Książek.

Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 r.


RIRM

drukuj