fot. PAP/Marcin Bielecki

Szczecin: Odsłonięto pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona NSZZ „Solidarność”

Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana i patrona „Solidarności”, odsłonięto w niedzielę przy parafii św. Stanisława Kostki w Szczecinie. W uroczystości udział wziął przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda.

„Bardzo szybko stał się przyjacielem i kapelanem całych rzeszy ludzi pracy, bo wiedział jak do nas mówić. Zawierzyliśmy mu” – wspominał bł. ks. Jerzego Popiełuszkę przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda, podczas niedzielnych uroczystości.

Jak dodał, „jesteśmy z tego dumni, że Ojciec Święty Franciszek dekretem nadał patronat księdza Jerzego dla NSZZ „Solidarność”. To dla nas wielkie wyróżnienie, ale także wielkie zobowiązanie, które staramy się swoją codzienną swoją pracą na rzecz członków związku strać się realizować”.

https://mobile.twitter.com/DariuszMatecki/status/1449701958307270659

Premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego wskazał, że błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko „pozostawał uosobieniem wyrażanego przez zniewolonych Polaków pragnienia suwerenności, sprawiedliwości i prawdy”.

„Przesłanie księdza Jerzego jest budulcem polskiej tożsamości, wciąż pozostaje ważną lekcją o godności, szacunku, odwadze i życiu w prawdzie” – napisał premier.

https://mobile.twitter.com/zuw_szczecin/status/1449674955872931841

Podczas uroczystości poseł PiS Leszek Dobrzyński odczytał list od marszałek sejmu Elżbiety Witek, w którym podziękowała inicjatorom wzniesienia pomnika „za pielęgnowanie pamięci o niezłomnym kapłanie, który oddał życie za wolną i niezależną Polskę, który walczył o wolność, godność człowieka i o prawdę”.

Statua, wykonana przez artystę Marka Karpa, stanęła przy szczecińskim kościele św. Stanisława Kostki, przy placu Matki Teresy z Kalkuty.

Monument odsłonił Piotr Duda oraz przewodniczący zarządu regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek.

„Chcielibyśmy, aby przypominał o jego życiu, jego dziele i jego spuściźnie. By nastrajał do refleksji o wartościach, które powinny być elementarnymi w życiu każdego człowieka” – powiedział Mieczysław Jurek.

Odsłonięcie pomnika poprzedziła Msza święta pod przewodnictwem ks. bp. Henryka Wejmana. Zaznaczył on, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko „uwrażliwiał ludzi, aby w życiu osobistym i społeczny, nie stracili z horyzontu widzenia wartości nieprzemijających na rzecz ziemskich, aby nie zobojętniali na to co święte i wieczne”.

https://mobile.twitter.com/zuw_szczecin/status/1449703610707816450

Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki powstał dzięki wsparciu darczyńców.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko po maturze wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie dał się poznać jako obrońca wiary i wartości.

Po święceniach kapłańskich w 1972 r. pełnił posługę w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.

W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością i odprawiał comiesięczne Msze św. za ojczyznę, gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy.

W czasie stanu wojennego występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb reżimu komunistycznego.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.

Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób. Od 1984 r. grób męczennika odwiedziło ponad 23 mln wiernych, w tym kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury.

Proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki oficjalnie otwarto 8 lutego 1997. Ogłoszenie księdza błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 w Warszawie na placu Piłsudskiego.

Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczył ks. abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. Od roku 2014 trwa proces kanonizacyjny.

W 2014 roku, ksiądz Jerzy Popiełuszko został ogłoszony patronem NSZZ „Solidarność”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl