fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

„Solidarność”: nauczyciele nie przegrali, będą podwyżki i zmiany

Nauczyciele nie przegrali. KSOiW NSZZ „Solidarność” wynegocjowała w porozumieniu podpisanym z rządem m.in. 15-procentową waloryzację wynagrodzeń w tym roku, zmianę systemu wynagradzania i skrócenie ścieżki awansu zawodowego – wskazał w czwartek związek.

„>>Solidarność miała rację<<! Nauczyciele nie przegrali! Przypomnijmy, że 7 kwietnia zespół negocjacyjny Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ >>Solidarność<< podpisał z rządem porozumienie, które uwzględniło większość naszych postulatów” – głosi oświadczenie KSOiW NSZZ „Solidarność”.

Wskazano w nim, że sekcja wynegocjowała: 15-procentową waloryzację wynagrodzeń w tym roku, zmianę systemu wynagradzania (na przełomie czerwca i lipca tego roku ma zostać opracowany nowy system wynagradzania, według którego pensje nauczycieli będą powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej), przywrócenie przepisów dotyczących oceny pracy sprzed września 2018 r., skrócenie ścieżki awansu zawodowego, określenie minimum dodatku za wychowawstwo w wysokości 300 zł oraz przyznanie dodatkowych tzw. godzin do dyspozycji dyrektora.

Zdaniem związku podpisane z rządem porozumienie to „efekt skutecznych negocjacji, które prowadziła KSOiW NSZZ >>Solidarność<< i pragmatycznego podejścia do negocjacji”.

W oświadczeniu podkreślono, że związek „przez półtora roku prowadził otwartą walkę z MEN, a także rządem, domagając się podwyżek wynagrodzeń oraz poprawy warunków pracy”.

„Od początku prowadzenia akcji protestacyjnej, nie chcieliśmy, by zakładnikami naszej walki z rządem byli uczniowie. Zdawaliśmy sobie także sprawę, o czym informowaliśmy nauczycieli, że prowadzenie strajków w szkołach, naraża ich na utratę zarobków, a także na inne bolesne konsekwencje” – wskazała „Solidarność”.

Jak podniesiono, „uparte żądanie, formułowane przez inne centrale związkowe, spełnienia zaporowego postulatu podwyżki wynagrodzeń o tysiąc złotych, doprowadziło do tego, że rząd zaczął forować propozycję zwiększenia nauczycielskiego pensum”.

„Stanowczo podkreślamy, że podwyżki wynagrodzeń nauczycieli oraz zmiany w przepisach prawnych dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego oraz nowy system wynagradzania to sukces negocjacyjny KSOiW NSZZ >>Solidarność<<. Porozumienie z rządem, które gwarantuje realizację naszych postulatów, podpisał tylko jeden związek zawodowy – NSZZ >>Solidarność<<!” – podkreślono.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl