fot. PAP/Andrzej Grygiel

40. rocznica podpisania Porozumień Jastrzębskich

Mija 40 lat od podpinania Porozumień Jastrzębskich. Było to trzecie porozumienie, jakie protestujący robotnicy zawarli z komunistyczną władzą po fali strajków w sierpniu 1980 r.   

Trzy dni po podpisaniu porozumień w Gdańsku, porozumienie z rządem zawarli  strajkujący górnicy z kopalni „Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu Zdroju.

– Do 21 postulatów gdańskich, górnicy dołożyli swoje własne. Ustalono m.in. wprowadzenie wszystkich wolnych sobót. Zniesiono 4-brygadowy system pracy górników, co dało im wreszcie wolne niedziele – mówił podczas homilii ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Porozumienia Jastrzębskie, po Szczecińskich i Gdańskich, były kolejnym krokiem do powstania Niezależnego Związku Zawodowego, któremu nadano nazwę „Solidarność”. A „Solidarność” to coś więcej niż hasło – mówił uczestniczący w uroczystościach premier Mateusz Morawiecki.

– Dla mnie „Solidarność” to drugie imię Polski, dla mnie „Solidarność” to fenomen, który przekracza granice Polski. To nie tylko ruch społeczny – podkreślił premier.   

Obchody podpisania Porozumień Jastrzębskich odbywały się w nie tylko w samym Jastrzębiu, ale i w Katowicach oraz Zabrzu, gdzie obyło się uroczyste Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Rocznica jest okazją do refleksji nad działalnością związku, mówił   przewodniczący „Solidarności”. Piotr Duda przypomniał że jednym z zadań jakie stanęły przed związkiem na początku transformacji było pilnowanie, aby do końca nie rozkradziono majątku narodowego.

– Byli tacy ludzie, jak minister Janusz Lewandowski, jak pan Balcerowicz, którzy faktycznie dążyli do tego, aby nasz kraj był kolonią, aby dawał tanie miejsca pracy dużym korporacjom globalnym – zwracał uwagę Piotr Duda.

PRL-owski Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” 10 listopada 1980 r.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl