fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Warszawa: Kapitan Żeglugi Wielkiej Zbigniew Sulatycki odznaczony medalem „Pro Bono Poloniae”

W Warszawie uhonorowano Kapitana Żeglugi Wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego, inżyniera oraz byłego wiceministra transportu i gospodarki morskiej. Kapitan Żeglugi Wielkiej w uznaniu zasług w upamiętnianiu polskich tradycji niepodległościowych został odznaczony medalem „Pro Bono Poloniae”.

Odznaczenie otrzymał z rąk szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. Ceremonia odbyła się w Głównej Bibliotece Lekarskiej podczas otwarcia tam sali im. Zbigniewa Sulatyckiego. Kapitan Żeglugi Wielkiej otrzymał też medale 70-lecia Biblioteki oraz za zasługi dla niej.

Uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu i Parlamentu odbyły się też w Belwederze. Uczestniczył w nich m.in. prezes PiS. Jarosław Kaczyński, dziękując kapitanowi Sulatyckiemu za zasługi, podkreślał, że wpisał się on w dzieje Polski.

– Uczciliśmy kogoś, kto wpisał się złotymi zgłoskami nie tylko w dzieje pewnej części gospodarki, nie tylko w dzieje wybrzeża, ale także w dzieje Polski. W dzieje Polski ostatnich kilkudziesięciu lat i w te dzieje, które jeszcze przed nami. Chciałem za to z całego serca podziękować. Podziękować w imieniu mojego ugrupowania, Prawa i Sprawiedliwości, ale także szerzej. Chciałbym podziękować w imieniu tych wszystkich, którzy chcą, aby Polska się zmieniała i była to dobra zmiana. Aby wszystkie nasze atuty były wykorzystane do końca – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Głos podczas uroczystości zabrał także m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jan Józef Kasprzyk wskazywał, że kapitan Zbigniew Sulatycki jest człowiekiem wychowanym ,,w duchu służebnej postawy wobec drugiego człowieka, wspólnoty, narodu i państwa”.

– Pan kapitan w czasach niezwykle trudnych – bo po okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej, w okresie zniewolenia komunistycznego czyniono wszystko, aby zniszczyć coś, co etosem służby wobec wspólnoty nazywamy – Pan, Panie Kapitanie, konsekwentnie i z uporem, takim jaki mieli Pańscy poprzednicy, jak mieszkaniec tego miejsca marszałek Józef Piłsudski, jak premier Eugeniusz Kwiatkowski, przywracał wiarę w to, że trzeba działać na rzecz dobra wspólnego – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.     

Podczas uroczystości odczytano też list od prezydenta Andrzeja Dudy, który w 2016 r. odznaczył kpt. Sulatyckiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

RIRM

drukuj