fot. PAP/Rafał Guz

Warszawa – Otwarto Muzeum Katyńskie

W stolicy uroczyście otwarto siedzibę Muzeum Katyńskiego na Cytadeli Warszawskiej. Upamiętnia ono zbrodnię dokonaną na Polakach w sowieckich obozach i więzieniach. Dziś mija 76 lat od agresji ZSRR na Polskę.

W uroczystościach otwarcia uczestniczyli prezydent Polski Andrzej Duda, premier Ewa Kopacz oraz przedstawiciele rodzin katyńskich.

Prezydent powiedział, że muzeum to jest wielkim dziełem utrwalania pamięci i edukacji historycznej dla Polaków. Podkreślił, że nie jest to muzeum zbrodni, ale tych, na których te zbrodnie popełniono.

– Już wyjaśniam, dlaczego tak to należy rozumieć, również i w moim przekonaniu. Otóż powiedziano też dzisiaj, że zostali bestialsko zamordowani dlatego, że służyli Polsce. Z całą pewnością tak. Ale myślę i sądzę, że jest to nie tylko moje przekonanie – że zostali zamordowani także z jeszcze jednej, ogromnie ważnej przyczyny. Mianowicie, ci ludzie – o czym świadczy ich życie, o czym świadczą także pamiątki po nich, listy, ich treść – byli polską elitą. Byli tym, co jest fundamentem narodu – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Uroczystość poprzedziła Msza św. polowa na Placu Apelowym Muzeum, którą celebrował ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

Muzeum Katyńskie mieści się w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej. Na dwóch poziomach ekspozycyjnych są tam prezentowane artefakty wydobyte z mogił katyńskich oraz opowiadana jest historia zbrodni i walki o jej prawdziwe przedstawianie. Placówka znajduje się w liczącym 3,5 ha parku, którego centralnym punktem jest Plac Apelowy.

RIRM/PAP

drukuj