„Szczecin Przyjazny Rodzinie” – miasto wprowadziło bony opiekuńcze na dzieci

W ramach programu „Szczecin Przyjazny Rodzinie”, Szczecin wprowadza bon opiekuńczy o wartości 500 złotych. Dzięki comiesięcznej uldze, rodzice będą mogli dopłacić do prywatnego przedszkola czy niani.

Uchwałę wspomagającą rodzinę przegłosowali jednogłośnie radni miasta Szczecin z inicjatywy m.in. klubu Prawo i Sprawiedliwość.

– Tutaj Prawo i Sprawiedliwość cały czas zabiega na forum Rady Miasta i na forum ogólnokrajowym o politykę prorodzinną. Nie muszę przypominać, że miasto Szczecin i inne miasta w Polsce się wyludniają. Jest kryzys demograficzny, więc jeśli chcemy przeciwdziałać temu kryzysowi, to musimy powziąć odpowiednie środki, żeby zachęcić małżeństwa, zachęcić młodych ludzi do tego, aby po prostu posiadali dzieci – powiedział Rafał Niburski, szczeciński radny.

Szczecin jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza tego rodzaju pomoc.

– Beneficjentami tego bonu są rodzice, którzy posiadają minimum dwoje dzieci, w tym jedno dziecko musi być w wieku przedprzedszkolnym, żeby otrzymywać ten bon – wyjaśnił radny Janusz Jagielski.

Jest też kryterium dochodowe – do 1922 zł na jednego członka rodziny. Celem programu jest wsparcie rodziców w zapewnieniu ich dzieciom najlepszej opieki. To właśnie oni wybiorą, która z form opieki nad dzieckiem będzie optymalna. Rodzice będą mogli wybrać, czy przeznaczą dopłatę do legalnego zatrudnienia niani, pobytu dziecka w żłobku niepublicznym, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego.

– Takie rozwiązanie pomoże nam – rodzicom – przede wszystkim puścić dzieciaczki do przedszkoli, nie trzymać ich w domu, ewentualnie pozyskać opiekunów bądź opiekunki – stwierdziła Monika Szymkiewicz.

Rada Miasta Szczecina na obecnych 500 złotych nie chce poprzestać.

– Myślimy, że gdy za rok będzie uchwalany budżet, uda nam się doprowadzić do takiej pełnej satysfakcjonującej nas sytuacji, że każde dziecko w rodzinie w wieku żłobkowym będzie mogło dostać taką dotację, jak nie będzie chodziło do żłobka publicznego – zapowiedział Artur Szałabawka, przewodniczący Rady Miasta Szczecin.

Obecna uchwała już weszła w życie. W budżecie Szczecina na 2016 rok na ten cel ma być zarezerwowane 3 mln zł. Miasto zakłada, że z programu skorzysta około 500 rodzin.


TV Trwam News/RIRM

drukuj