fot. twitter.com/PGNiG_OD

Szczecin: pierwsze tankowanie statku LNG

W szczecińskim porcie odbyło się w czwartek pierwsze bunkrowanie statku gazem skroplonym. PGNiG Obrót Detaliczny świadczy usługę bunkrowania LNG już w pięciu polskich portach.

Operacja bunkrowania LNG została przeprowadzona na nabrzeżu szczecińskiego portu z wykorzystaniem cystern kriogenicznych – poinformowały służby prasowe PGNiG Obrót Detaliczny. Paliwo LNG trafiło do zbiorników statku „Scheldt River”, wykonującego prace przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście – Szczecin.

„Razem z Grupą Lotos zrealizowaliśmy już wspólnie kilkadziesiąt operacji bunkrowania, czyli mówiąc potocznie tankowania statków skroplonym gazem ziemnym” – powiedział, cytowany w komunikacie, pełniący obowiązki prezesa PGNiG Jarosław Wróbel.

„Cieszymy się, że usługa zyskuje na popularności i po Gdańsku oraz Gdyni jej realizacja jest możliwa w kolejnych polskich portach” – dodał Jarosław Wróbel.

https://twitter.com/GK_PGNiG/status/1324333738927542275

Zdaniem Jarosława Wróbla LNG stanowi przyszłość transportu morskiego na Bałtyku.

„Współpraca PGNiG z Grupą LOTOS w tym zakresie jest dobrym przykładem uzasadniającym istnienie koncernu multienergetycznego, którego będziemy niebawem częścią” – powiedział.

Z kolei prezes Grupy Lotos Paweł Jan Majewski mówił, że transformacja energetyczna motywuje do intensyfikacji działań w obszarze paliw alternatywnych.

„Jednym z kierunków naszego rozwoju jest LNG – ekologiczne i bezpieczne paliwo. Aby popularyzować ten segmentu rynku, potrzebny jest m.in. rozwój infrastruktury logistycznej i bunkrowej LNG. Grupa LOTOS analizuje różne projekty w tym zakresie. Ostatnio spółka zakończyła studium wykonalności projektu budowy terminala przeładunkowego LNG małej skali w Gdańsku, który jest już na finalnym etapie wewnętrznych decyzji korporacyjnych” – przypomniał Paweł Jan Majewski.

Współpraca Grupy LOTOS i PGNiG w obszarze LNG trwa od kilku lat, PGNiG jest też dostawcą gazu ziemnego dla Grupy Lotos, gdzie jest wykorzystywany w procesach rafinacji ropy.

„Obserwujemy rosnące zainteresowanie usługą bunkrowania w polskich portach wśród armatorów” – podkreślał prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.

Jak dodał, „to zasługa rosnącej świadomości, że LNG jako alternatywne paliwo żeglugowe to jedyne dojrzałe rozwiązanie mogące spełnić obecne, jak i przyszłe normy emisyjne, przy jednoczesnej opłacalności ekonomicznej”.

PGNiG Obrót Detaliczny, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG, świadczy usługę bunkrowania LNG w pięciu portach na terenie Polski w: Szczecinie, Świnoujściu, Policach, Gdyni i Gdańsku. Dotychczas zrealizowała bunkrowania dla 12 statków.

Jak podaje PGNiG Obrót Detaliczny, LNG będzie zyskiwać na popularności także ze względu na przyjęcie tzw. dyrektywy siarkowej. Dla Europy Środkowo-Wschodniej oznacza to normy bardziej restrykcyjne niż w innych częściach świata. Dyrektywa siarkowa nakłada na armatorów, których statki pływają m.in. po Bałtyku i Morzu Północnym, obowiązek wykorzystywania paliw o zawartości siarki nieprzekraczającej 0,1 procent.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl