fot. PAP/Michał Walczak

Szczecin – radni o pomniku śp. Lecha Kaczyńskiego

Szczecińscy radni zajmą się dziś projektem uchwały ws. budowy pomnika śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na jednym ze skwerów w centrum miasta. Pomysł popierają radni Prawa i Sprawiedliwości. Członkowie Platformy Obywatelskiej i Bezpartyjni Piotra Krzystka deklarują że są przeciwni.

Społeczny komitet budowy pomnika wskazuje, że Lech Kaczyński jest postacią niezwykle zasłużoną dla Szczecina i regionu. „Jest to inicjatywa przede wszystkim kręgów ludzi dawnej opozycji, „Solidarności”, kręgów naukowych” – zwraca uwagę Maciej Kopeć, radny PiS-u w Szczecinie, były działacz opozycji.

Jest to inicjatywa społeczna, która bierze się stąd, że prezydent Lech Kaczyński był nie tylko świetnym prezydentem, ale także naukowcem-profesorem i człowiekiem „Solidarności”. Dlatego ta inicjatywa wypływa z kręgów naukowych, ale także od osób bardzo mocno związanych z „Solidarnością”, w tym przedstawicieli obu nurtów „S”, co w Szczecinie jest bardzo ważne – „Solidarności” i „Solidarności” ‘80. – wyjaśnia Maciej Kopeć.

Budowa pomnika ma być finansowana ze zbiórki publicznej. Monumenty upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawiono już m.in. w Radomiu i Siedlcach.

RIRM

drukuj