fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

KK SKOK pozwie Szczurka i Muchę za niezgodne z prawdą wypowiedzi

Kasa Krajowa SKOK zapowiada pozwy sądowe przeciw ministrowi finansów Mateuszowi Szczurkowi i posłance Platformy Obywatelskiej Joannie Musze. Ma to związek z ich wypowiedziami na temat SKOKów.

W stanowisku Kasa stwierdziła, że są one nieprawdziwe i godzą w dobre imię Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. To zmusza do reakcji – tłumaczy rzecznik SKOK-ów Andrzej Dunajski.

– Przedstawiciel urzędu wypowiada niedopuszczalne, niezgodne z prawdą twierdzenia wobec legalnie istniejącemu i funkcjonującemu podmiotowi działającemu na rynku usług finansowych. Stąd nie pozostaje nam nic innego, bo zostaliśmy zmuszeni do tego, aby bronić się w sposób prawny. Podobnie rzecz się ma z panią poseł PO, która również w publicznej wypowiedzi używała słów, których ja nawet nie jestem w stanie zacytować – powiedział Andrzej Dunajski.   

Minister finansów Mateusz Szczurek w ostatnim czasie mówił, że SKOK-i mają ujemne fundusze własne i wykazują straty. Porównał je też do piramidy finansowej. Rzecznik sztabu wyborczego PO Joanna Mucha twierdziła natomiast, że afera SKOK-ów to największa afera ostatnich 25 lat. Zapowiedziała powołanie komisji śledczej w tej sprawie po ewentualnie wygranych wyborach.

Godzące w SKOK-i wypowiedzi dołączyła wczoraj także premier Ewa Kopacz, która powiedziała, że są one obciążeniem dla systemu bankowego.

Poseł Jerzy Szmit z sejmowej Komisji Finansów Publicznych mówi, że wszystkie te nieodpowiedzialne wypowiedzi są groźne dla stabilności finansowej SKOK-ów i ponad 2 milionów jej członków.

– W obowiązkach ministra finansów i w obowiązkach premier rządu jest stabilizowanie rynku finansowego, wspieranie go, a szczególnie ochrona polskiego kapitału. Jeżeli dzisiaj uderza się w polski kapitał w systemie finansowym – w spółdzielcze kasy, to robi się miejsce zarówno dla tych zupełnie niekontrolowanych firm pożyczkowych, ale również gdzieś tam w tle stoją banki, które też bardzo by się ucieszyły, gdyby konkurencja ze strony Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych została ograniczona, bo wtedy oni mają większe szanse dostępu do rynku. A więc to są wypowiedzi skrajnie nieodpowiedzialne, złe oraz całkowicie fałszywe i kłamliwe – podkreślił poseł.

Jerzy Szmit dodał, że wypowiedzi polityków PO są także formą nacisku na członków Trybunału Konstytucyjnego, przed rozpoczynającą się jutro rozprawą dot. ustawy o SKOK.

RIRM

drukuj