fot. PAP/Rafał Guz

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje zwrotowe ws. Mokotowskiej 40 i Pięknej 49

Komisja weryfikacyjna ds. warszawskich reprywatyzacji unieważniła zwrot nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 40 i Pięknej 49. Stwierdziła też, że na uchylenie zasługuje decyzja ws. nieruchomości przy Jagiellońskiej 22, jednak jest ono niemożliwe ze względu na nieodwracalne skutki prawne.

Komisja uznała jednocześnie, że wszystkie trzy decyzje reprywatyzacyjne wydane przez prezydent Warszawy zapadły z naruszeniem prawa.

Patryk Jaki, przewodniczący komisji weryfikacyjnej poinformował, że w dwóch sprawach reprywatyzację przeprowadzono na osobę już dawno zmarłą.

– Mamy szereg zdarzeń, gdzie wiadomo, że osoba nie żyje od 1974 r., a w 2010 r. mamy decyzję reprywatyzacyjną, 3 lata później mamy podpisane akty notarialne, rok później decyzję o warunkach zabudowy – wszystko dalej na osobę, która zmarła w 1974 roku. Coś nieprawdopodobnego. To się działo przy ul. Pięknej. Przy ul. Jagiellońskiej również była część udziałów na osobę zmarłą. Z kolei przy ul. Mokotowskiej, która  nieruchomością w centrum Warszawy, o wysokiej wartości, nałożyliśmy tutaj dwa razy dla różnych osób obowiązek zwrotu wartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 6 mln zł w jednym i w drugim przypadku – powiedział Patryk Jaki.

Komisja przeprowadziła jawne rozprawy ws. ul. Pięknej i Mokotowskiej. Odbyły się one odpowiednio w czerwcu i lipcu. Takiego postępowania nie było natomiast ws. nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 22.

RIRM

 

drukuj