Interfax: Rosja rozmieści policję wojskową na Wzgórzach Golan

Rosja rozmieści policję wojskową na Wzgórzach Golan i utworzy osiem punktów obserwacyjnych, by uniknąć możliwych prowokacji – poinformowała w czwartek agencja Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

„By zapobiec ewentualnym prowokacjom wobec posterunków ONZ wzdłuż linii +Bravo+, zaplanowano rozmieszczenie ośmiu punktów obserwacyjnych policji wojskowej rosyjskich sił zbrojnych” – przekazał przedstawiciel rosyjskiego sztabu generalnego gen. Siergiej Rudskoj cytowany przez Interfax.

Gen. Rudskoj powiedział również, że na Wzgórzach Golan będzie przywrócone stacjonowanie sił pokojowych ONZ. Misja ONZ została przerwana w 2012 r. Siły ONZ wraz z rosyjską policją wojskową w czwartek patrolowały obszar po raz pierwszy od sześciu lat – poinformował Siergiej Rudskoj.

Syryjskie siły lojalne wobec prezydenta Baszara el-Asada wraz z rosyjskimi i irańskimi sojusznikami praktycznie rozbiły antyrządowych rebeliantów w południowo-zachodniej Syrii, zbliżając się do granicy z Izraelem.

„Agencja TASS podała, że siły irańskie w Syrii wycofały ciężkie uzbrojenie na odległość 85 km od okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Według Izraela wycofanie nie jest jednak wystarczające” – pisze Reuters.

Perspektywa obecności irańskich sił i milicji Hezbollahu w pobliżu Wzgórz Golan wzbudziła zaniepokojenie Izraela, który postrzega Iran jako zagrożenie dla swego bezpieczeństwa.

Izrael uzyskał kontrolę nad strategicznie położonym obszarem Wzgórz Golan w następstwie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku objął te tereny swoim systemem prawnym oraz administracyjnym. Syria uważa, że Wzgórza Golan są okupowane przez Izrael i domaga się zwrotu całości terytorium; w 2009 roku premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael nigdy nie odda tych ziem, gdyż są one niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa państwu żydowskiemu.

PAP/ RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl