W. Putin nakazał utworzyć korytarze humanitarne we Wschodniej Ghucie

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał w poniedziałek wprowadzić w Syrii, we Wschodniej Ghucie zawieszenie broni i utworzyć korytarze humanitarne, poprzez które rejon ten mogą opuścić cywile – poinformował szef rosyjskiego resortu obrony Siergiej Szojgu.

„Na rozkaz prezydenta Rosji i w celu uniknięcia strat wśród ludności cywilnej we Wschodniej Ghucie codzienny rozejm humanitarny zostanie wprowadzony od 27 lutego od godz. 9.00 do godz. 14.00” – wyjaśnił minister na posiedzeniu kolegium Ministerstwa Obrony. Dodał, że bardziej szczegółowe informacje o warunkach zawieszenia broni zostaną „podane wkrótce”.

Szojgu przypomniał, że w sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję z żądaniem zaprowadzenia 30-dniowego zawieszenia broni we Wschodniej Ghucie.

Wcześniej w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że sytuacja w Syrii, w szczególności we Wschodniej Ghucie, jest bardzo niepokojąca, a przyczyną napięć są działania bojowników, którzy wykorzystują cywilów w charakterze żywych tarcz.

Dodał, że rosyjski resort obrony dysponuje informacjami dotyczącymi możliwego użycia broni chemicznej przez bojowników we Wschodniej Ghucie.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział tymczasem, że 30-dniowe zawieszenie broni wejdzie w życie, kiedy wszystkie strony dojdą do porozumienia w kwestii sposobu jego wdrożenia. Podkreślił jednak, że przyjęta w sobotę przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucja z żądaniem zawieszenia broni nie obejmuje walk syryjskich sił wspieranych przez Rosję z terrorystami. Umową o zawieszeniu broni nie są objęci bojownicy Al-Nusry we Wschodniej Ghucie i Idlibie – wyjaśnił.

W 2017 roku Wschodnia Ghuta włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji, ale nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom. Enklawa oblężona jest przez siły syryjskie od 2013 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl