fot. PAP/EPA

Rosja: W. Putin powołał grupę roboczą ds. zmian w konstytucji

Prezydent Rosji Władimir Putin powołał grupę roboczą, która zajmie się proponowanymi przez niego zmianami w konstytucji – poinformowały służby prasowe Kremla. W skład rady, z którą dziś spotka się Putin, wchodzi kilkadziesiąt osób, w tym parlamentarzyści.

O powołaniu grupy Kreml poinformował w środę wieczorem. W radzie znajdą się przedstawiciele obu izb parlamentu Rosji, innych organów władzy, w tym władz regionalnych, działacze rozmaitych organizacji społecznych oraz przedstawiciele świata kultury.

Jak podała w czwartek telewizja Rossija24, pierwsze robocze posiedzenie grupy odbędzie się już w piątek.

W środę w orędziu do parlamentu Władimir Putin zaproponował wprowadzenie zmian do obecnej konstytucji. Wśród tych propozycji jest wzmocnienie statusu Rady Państwowej – organu doradczego złożonego z szefów regionów, ograniczenie liczby kadencji prezydenckich do dwóch, nadanie niższej izbie parlamentu prawa do zatwierdzania kandydatury premiera. Krótko po orędziu poinformowano o podaniu się do dymisji premiera Dmitrija Miedwiediewa i jego rządu. Nowym premierem ma zostać Michaił Miszustin, dotychczasowy szef Federalnej Służby Podatkowej.

PAP

drukuj