fot. wPolityce.pl

[TYLKO U NAS] Dr J. Bukowski: Nie możemy pozwolić, by Rosjanie byli przedstawiani jako ci, którzy bronili się przed „imperialnymi ambicjami Polski”. Oczekuję odpowiedzi prezydenta i prezesa IPN na te kłamstwa

Mocarstwa światowe mogą przedstawiać swoją wersję historii w dowolny sposób, a mniejsze państwa, jak my, mogą się co najwyżej sprzeciwiać, ale musimy to robić. Oczekuję, że zarówno prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, jak i premier czy prezydent, odpowiedzą na te kłamstwa historyczne, które są powtarzane i utrwalane w światowej opinii publicznej – powiedział w rozmowie z redakcją Radia Maryja dr Jerzy Bukowski. Historyk odniósł się w ten sposób do artykułu Władimira Putina, który ukazał się w amerykańskim magazynie.

W amerykańskim magazynie „The National Interest” ukazał się artykuł Władimira Putina, w którym prezydent Rosji zarzuca europejskim politykom – a przede wszystkim Polsce – „zamiatanie pod dywan” układu monachijskiego z 1938 roku.

– Prezydent Rosji po raz kolejny oskarżył Polskę o wywołanie II wojny światowej. Jestem pełen uznania dla Władimira Putina, że w tak wzorcowy sposób potrafi kłamać, reinterpretować historię i wykazywać, że tak naprawdę II wojna światowa wybuchła nie dlatego, że Józef Stalin sprzymierzył się z Adolfem Hitlerem, tylko powodem było to, że Polacy zaakceptowali wynik konferencji monachijskiej, w wyniku czego zostało zajęte Zaolzie – powiedział dr Jerzy Bukowski.

Historyk podkreślił, że „życzyłby sobie, aby w polskiej polityce historycznej były zajmowane równie stanowcze stanowiska”.

– Nie możemy sobie pozwolić na to, aby Rosjanie, którzy najechali Polskę najpierw w roku 1920, a później 1939, byli przedstawiani jako ci, którzy bronili się przed „imperialnymi ambicjami Polski” i innych krajów europejskich. To dowód na to, że silne mocarstwa światowe mogą przedstawiać swoją wersję historii w dowolny sposób, a mniejsze państwa, jak my, mogą się co najwyżej sprzeciwiać, ale musimy się sprzeciwiać i dawać wyraźne stanowisko – wskazał dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

– Oczekuję, że zarówno prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, jak i premier czy prezydent, odpowiedzą na te kłamstwa historyczne, które są powtarzane i utrwalane w światowej opinii publicznej – zaznaczył dr Jerzy Bukowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl