Prezydent Andrzej Duda zakończył wizytę w USA

Prezydent Polski uczestniczył w Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie. Najwyższy przedstawiciel polskiego państwa rozmawiał m.in. z  prezydentem USA, Turcji czy Ukrainy.

Głównymi tematami, jakie poruszył, były kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego i wzmocnienie NATO.

Prezydent Andrzej Duda na konferencji podsumowującej szczyt zapewnił, że wszyscy przywódcy z którymi rozmawiał, zgodzili się, że obecność NATO w Europie Wschodniej musi zostać wzmocniona.

– Nie ma w zasadzie wątpliwości wśród nich, co do tego, że muszą zostać podjęte konkretne działania wzmacniające Sojusz Północnoatlantycki.  Wzmacniający go w sensie obecności i pokazywania, że ten sojusz jest żywy, że w przypadku jakiegokolwiek istotnego zagrożenia czy aktu agresji będzie umiał w sposób adekwatny działać obronnie i będzie chronił bezpieczeństwo członków Sojuszu, a jeżeli będzie trzeba, to także i innych państw – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że Polska będzie zabiegać przed szczytem o obecność na naszym terytorium nie tylko wojsk USA, ale także innych krajów Sojuszu.

Stany Zjednoczone w tym tygodniu zdecydowały o skierowaniu do Europy Wschodniej brygady pancernej. USA postanowiło także rozpocząć składowanie uzbrojenia.

RIRM

drukuj