fot. pixabay.com

USA: w więzieniu stanowym w Bonne Terr stracono mężczyznę skazanego za zabójstwo dwóch osób

W więzieniu stanowym w Bonne Terr, w stanie Missouri, wykonano we egzekucję na 42-letnim Michaelu Tisiusie. Otrzymał on wyrok śmierci za zabicie w 2000 roku dwóch strażników więziennych.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił ostateczną apelację adwokatów o zablokowanie egzekucji. Wcześniej nie zgodził się z innym argumentem obrońców, że mężczyzna powinien zostać oszczędzony, ponieważ w chwili zabójstw miał zaledwie 19 lat.

Orzeczenie Sądu Najwyższego z 2005 roku zakazuje egzekucji osób poniżej 18. roku życia w momencie popełnienia przestępstwa. Adwokaci Michaela Tisiusa przekonywali jednak, że nawet w wieku 19 lat, kiedy doszło do zabójstw, wyrok powinien zostać zamieniony na dożywocie bez zwolnienia warunkowego.

„System sądowniczy Missouri zapewnił panu Tisiusowi należyty proces i sprawiedliwe postępowanie w sprawie jego brutalnych morderstw dwóch strażników więziennych hrabstwa Randolph” – podkreślił gubernator Mike Parson.

Jak wyjaśnił, odwołując się do swego doświadczenia, gdy kierował małym więzieniem okręgowym, poznał z pierwszej ręki ciężki trud i bezinteresowność tych, którzy tam pracują.

„To nikczemne, że dwóch oddanych funkcjonariuszy publicznych zostało zamordowanych w trakcie nieudanej próby pomocy innemu przestępcy w ucieczce z więzienia” – ocenił Mike Parson.

Michael Tisius jest trzecim więźniem w stanie Missouri straconym w 2023 roku. Egzekucję wykonano przez wstrzyknięcie zabójcy trucizny. W całych Stanach Zjednoczonych dokonano już łącznie w tym roku 12 egzekucji.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl