fot. pixabay.com

Salwador: Prokuratura Generalna oskarżyła byłego prezydenta o współudział w zabiciu sześciu jezuitów w 1989 roku

Prokuratura Generalna Salwadoru oskarżyła byłego prezydenta Alfredo Cristianiego o współudział w zamordowaniu sześciu jezuitów, wśród których było pięciu obywateli Hiszpanii. Morderstwa dokonali żołnierze podlegli rządzącej wówczas w tym kraju juncie wojskowej.

Jak poinformowała Prokuratura Generalna, w ramach czynności śledczych funkcjonariusze przeszukali m.in. teren nieruchomości, które należały do prezydenta Alfredo Cristianiego w czasie masakry. Doszło do niej na prowadzonym przez jezuitów Uniwersytecie Ameryki Środkowej w stolicy kraju, San Salvador.

Poza pięcioma hiszpańskimi jezuitami w tragicznym zdarzeniu śmierć poniosło też trzech obywateli Salwadoru: jezuicki duchowny, kucharka pracująca dla zakonników, a także jej 15-letnia córka.

Według salwadorskiej Prokuratury Generalnej Alfredo Cristiani, pełniący urząd prezydenta w latach 1989-1994, zgodził się lub nakazał przeprowadzenie działań, które skutkowały tym morderstwem.

Prokuratura Generalna, na podstawie zeznań ponad 20 świadków, oskarżyła też siedem innych osób, które mogły mieć związek z masakrą, w tym przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości rzekomo utrudniających śledztwo.

W 2020 r. sąd w Hiszpanii skazał na 133 lata więzienia salwadorskiego pułkownika Inocente Orlando Montano za doprowadzenie do masakry na Uniwersytecie Ameryki Środkowej. Kara została zasądzona za zabicie pięciu hiszpańskich jezuitów, wśród których był ojciec Ignacio Ellacuria. Dziennik “El Mundo” wspomina go jako pisarza i filozofa powiązanego z teologią wyzwolenia.

Hiszpańskie media przypominają, że zamordowani podczas wojny domowej jezuici uchodzili w oczach władz Salwadoru za sprzyjających lewicowym partyzantom Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Martiego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl