fot. twitter.com/MSZ_RP

Polska wysyła pomoc humanitarną dla Gruzji i Armenii

Wojskowe samoloty z ładunkiem sprzętu ochronnego dla szpitali, lekarzy i pielęgniarek poleciały dziś do Gruzji i Armenii – poinformowało MSZ. Samolot z podobnym transportem w kolejnym tygodniu wyleci do Azerbejdżanu – zapowiedział resort.

„Transport jest gestem solidarności i współpracy z partnerami, w szczególności z państwami Partnerstwa Wschodniego. Dzięki wzajemnemu solidarnemu wsparciu, jakie sobie wspólnie okazujemy, łatwiej będzie przezwyciężać negatywne skutki pandemii i wrócić na drogę rozwoju” – powiedział na lotnisku we Wrocławiu wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, który żegnał samoloty wojskowe.

Sekretarz stanu w KPRM Jan Dziedziczak zaznaczył, że podkreślamy tymi gestami solidarności i pomocy, że z krajami Partnerstwa Wschodniego „dzielimy się tym, co mamy, nie tylko w ramach codziennej, rutynowej współpracy, ale szczególnie w sytuacjach nadzwyczajnych” – jak ogólnoświatowa epidemia koronawirusa.

Wskazał, że „tak szeroko zakrojona akcja pomocowa nie byłaby możliwa bez ofiarności darczyńców: Agencji Rezerw Materiałowych i resortu zdrowia. Dziękował też za wsparcie funduszu solidarności międzynarodowej oraz resortu obrony narodowej.

„To właśnie dzięki sprawności i zaangażowaniu polskiego wojska możliwe stało się dostarczenie tych środków” – mówił Jan Dziedziczak.

MSZ podał, że w ramach akcji pomocowej przekazaliśmy do Armenii maseczki medyczne, przyłbice i płyn do dezynfekcji o łącznej wartości ponad 106 tys. zł. Do Gruzji trafiły przyłbice ochronne i płyn do dezynfekcji za ponad 183 tys. zł.

W kolejnym tygodniu wyleci samolot z podobnym transportem środków pomocowych do Azerbejdżanu – zapowiedział resort.

Pomoc trafi do Centrum Republikańskiego Pomocy Humanitarnej przy Ministerstwie Zdrowia Armenii oraz Służby Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji i poprzez nie do osób najbardziej potrzebujących.

Gruzińska część pomocy jest realizowana w przez Polskę w ramach Euroatlantyckiego Centrum Reagowania w Sytuacji Katastrof NATO (EADRCC) – zaznaczył MSZ.

MSZ przypomniał, że pomoc Polski ma także szerszy wymiar – na początku czerwca z trzytygodniową misją do Tadżykistanu udał się zespół polskich lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Wcześniej takie misje z trafiły do Włoch, USA i Kirgistanu.

Pomoc wysłaliśmy również na Białoruś – trafiły tam dwa polskie konwoje. Ostatni składał się z ponad 40 samochodów ciężarowych z 300 tonami sprzętu medycznego i środków ochrony potrzebnych w walce z epidemią COVID-19.

MSZ przypomniał, że polska akcja pomocowa adresowana do sąsiadów i przyjaciół na Wschodzie jest ważnym elementem naszej polityki zagranicznej.

„W ten sposób potwierdzamy, że Polska jest w stanie sprostać współczesnym wyzwaniom związanym z epidemią COVID-19. Jest to też ważna część składowa polskiej pomocy rozwojowej świadczonej przez nasze państwo w ramach solidarności międzynarodowej, która stanowi realizację naszych międzynarodowych zobowiązań” – wyjaśnił MSZ.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl