fot. P. Tracz / KPRM

Wizyta premier Beaty Szydło w Holandii

Premier Beata Szydło zakończyła jednodniową wizytę w Hadze. Szefowa polskiego rządu spotkała się z premierem Holandii Markiem Rutte, a także z przedstawicielami Polonii. Tematami rozmów były kwestie wspólnego rynku i przyszłość Unii Europejskiej.

– Dzisiaj w mojej ocenie odbyło się bardzo dobre spotkanie z panem premierem Markiem Rutte. Rozmawialiśmy o tym, co w tej chwili jest najistotniejsze w Unii Europejskiej, a więc o zmianach, które muszą nastąpić – powiedziała szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

Kwestią poruszoną podczas dzisiejszej wizyty w Hadze były również stosunki bilateralne łączące oba kraje. Nie zabrakło również tematu dotyczącego Polaków pracujących w Holandii oraz nauki w holenderskich szkołach języka ojczystego przez polskie dzieci.

– Podnosiłam dwie sprawy, które są niezwykle istotne z punktu widzenia Polski, czyli nauka języka polskiego w Holandii. W tym kraju mieszka wielu naszych rodaków. Chcemy żeby dzieci polskie miały możliwość uczenia się języka ojczystego. Ustaliliśmy, że nasze ministerstwa będą współpracowały i wypracujemy taki model współpracy, który będzie wspierał naukę języka polskiego – mówiła szefowa polskiego rządu.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański powiedział z kolei, iż stałym elementem rozmów Warszawy z innymi stolicami unijnymi jest kwestia namysłu nad reformą Unii Europejskiej, na temat tego, co możemy razem zrobić w Unii, a czego nie.

– My szukamy dzisiaj takiej formuły reformy UE, by lepiej bronić polskich interesów gospodarczych, politycznych, bezpieczeństwa w odnowionej unii. To zaprząta naszą głowę w znacznie dużym stopniu i to też odbija się na proporcjach czasu tych spotkań, jeśli chodzi o poszczególne tematy – podkreślał minister Konrad Szymański.

Ostatnim punktem wizyty premier w Holandii było spotkanie z Polonią w ambasadzie RP w Hadze.  Szefowa rządu zapewniła, że zawsze pamięta o Polonii.

– Chciałabym państwu przede wszystkim podziękować za to, że tutaj w królestwie Niderlandów jesteście ambasadorami polskości, naszej historii, polskiej kultury. Zawsze w domu, w waszym domu nad Wisłą są dla was otwarte drzwi. Jesteśmy zawsze gotowi wspierać wszystkie inicjatywy, które państwo tutaj podejmujecie – akcentowała premier Beata Szydło.

Podczas spotkania ambasador RP w królestwie Niderlandów Jan Borkowski w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył odznaczenia państwowe. Eugeniusz Kowalski otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, z kolei Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany ks. Sławomir Klim.

TV Trwam News/RIRM

drukuj