Większość krajów UE nie popiera pomocy dla producentów trzody w Polsce  

Polska zgłosiła wniosek o pomoc dla producentów trzody, jednak został on poparty tylko przez część unijnych krajów – poinformował wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki. Postulat naszego kraju przedstawiony na spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa jest odpowiedzią na trudną sytuację na rynku wieprzowiny w Polsce i całej Unii Europejskiej.

W związku m.in. ze spadającym popytem na światowych rynkach oraz coraz silniejszą pozycją złotego względem euro, dla wielu hodowców produkcja stała się w ostatnich miesiącach mało opłacalna. Polska chce więc uruchomienia dopłat do prywatnego przechowywania mięsa, a także wprowadzenia refundacji wywozowych.

Część państw unijnych nie widzi jednak potrzeby interwencji, więc decyzja leży po stronie Komisji Europejskiej – mówił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wiceminister Jacek Bogucki.

– Komisja Europejska musi przygotować odpowiedni akt prawny i przedstawić go do zatwierdzenia państwom członkowskim Unii Europejskiej. Niestety, podczas tej dyskusji niewiele państw wprost wypowiedziało się z poparciem dla naszego wniosku. Większość nie odniosła się do tej propozycji. Już bardziej w rozmowach kuluarowych padało, iż nie uważają, że obecna sytuacja jest na tyle trudna, że należy tej pomocy udzielić – zaznaczył polityk.  

Wiceminister informował wczoraj na posiedzeniu senackiej komisji, że ceny skupu żywca wieprzowego w ostatnim okresie mocno spadły. Według danych resortu rolnictwa, w trzecim tygodniu stycznia średnio za kilogram żywca wieprzowego w skupie płacono 4,20 zł, tj. o 14 proc. mniej niż rok wcześniej.

RIRM

drukuj