fot. PAP/EPA

Szczyt UE: wciąż nie obsadzono najważniejszych unijnych stanowisk

Kolejny szczyt Unii Europejskiej nie przyniósł przełomu w sprawie obsady najważniejszych unijnych stanowisk. Zarówno francuskie, jak i niemieckie media oceniają fiasko szczytu jako klęskę niemieckiej kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Dla Manfreda Webera to praktycznie koniec marzeń o Komisji Europejskiej, tym bardziej – że jak napisał niemiecki „Der Spiegel” –  Manfredowi Weberowi w rywalizacji o czołowe stanowisko w Unii Europejskiej szans nie daje już niemiecka kanclerz Angela Merkel. Wcale nie lepiej wygląda także sytuacja konkurentów Manfreda Webera: socjaldemokraty Fransa Timmermansa i liberałki Margarethe Vestager.

O tym, że Angela Merkel nie wspomina już nazwiska Webera, napisał z kolei „Frankfurter Allgemeinen Zeitung”.  Gazeta doniosła, że przeciwko Manfredowi Weberowi była jedna trzecia państw członkowskich w Radzie. Wcześniej nie poparł go także Parlament Europejski.

Natomiast „Die Welt”  skomentował, że Angela Merkel przegrała pierwszą rundę walki z Emmanuelem Macronem i że to francuski prezydent zablokował porozumienie w sprawie Manfreda Webera jako szefa Komisji Europejskiej. Francuscy komentatorzy brak nominacji na najważniejsze stanowiska unijne uznali za porażkę prezydenta Emmanuela Macrona.

Zdaniem obserwatorów sprzeciw wobec Manfreda Webera wyklucza mianowanie na szefa Komisji Francuza Michela Barniera. 30 czerwca przywódcy Unii Europejskiej spotkają się ponownie, aby spróbować znaleźć kompromis w sprawie obsady najwyższych unijnych stanowisk.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl