J. Wiśniewska: Mam nadzieję, że Frans Timmermans znajdzie odpowiedzi na wszelkie wątpliwości, jakie będzie podnosił

Polski rząd i minister spraw zagranicznych po raz kolejny wykazują dobrą wolę, by dyskutować i w tej formule – dyskusji i zrozumienia – przedstawić propozycje w wymiarze sprawiedliwości – powiedziała o planowanej na 9 kwietnia wizycie Fransa Timmermansa w Polsce europoseł Jadwiga Wiśniewska.

9 kwietnia do Polski przyjedzie Frans Timmermans. Wiceszef KE odwiedzi Polskę na zaproszenie szefa MSZ Jacka Czaputowicza.

Wizyta będzie kontynuacją dialogu między polskimi władzami a KE dotyczącego sytuacji wokół TK oraz ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości. Komisja już wcześniej zapowiedziała, że będzie analizowała poprawki.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska ma nadzieję, że Frans Timmermans podczas wizyty w Polsce znajdzie odpowiedz na wątpliwości, które wcześniej podnosił.

– Polski rząd i minister spraw zagranicznych po raz kolejny wykazują dobrą wolę, by dyskutować i w tej formule – dyskusji i zrozumienia – przedstawić propozycje w wymiarze sprawiedliwości, które przedkładamy i staramy się korygować, nie odchodząc od meritum zmian w systemie sprawiedliwości. To jest dowód na to, że ta nasza ofensywa dyplomatyczna trwa, przynosi efekty. Wiceprzewodniczący KE będzie mógł na miejscu skonfrontować swoje wątpliwości z realnymi faktami. Mam nadzieję, że podczas tych spotkań znajdzie odpowiedzi na wszelkie wątpliwości, jakie będzie podnosił – mówi Jadwiga Wiśniewska.

Politycy PiS-u podkreślają, że poprawki do ustaw reformujących sądownictwo wychodzą naprzeciw postulatom Brukseli.

Szef KE Jean-Claude Juncker powiedział, że obserwuje inicjatywy podjęte przez część polskiego parlamentu „z najwyższą sympatią”.

RIRM

drukuj