fot. PAP/Rafał Guz

M. Kuchciński: Polska i Słowacja powinny pomóc UE w jej problemach

Polska i Słowacja powinny znaleźć odpowiedź, jak pomóc Unii Europejskiej w jej problemach – ocenił w poniedziałek marszałek Sejmu Marek Kuchciński w Popradzie. Według niego Warszawa i Bratysława powinny też zachęcić Unię do wspierania ambitnych celów naszych krajów.

W poniedziałek marszałek Sejmu przybył na Słowację wraz z przedstawicielami prezydium izby niższej. Politycy wezmą udział we wspólnym posiedzeniu z członkami prezydium Rady Narodowej Republiki Słowackiej (jednoizbowego parlamentu) w Tatrzańskiej Łomnicy.

W obradach uczestniczyć będą również m.in. wicemarszałkowie: Ryszard Terlecki (PiS), Joachim Brudziński (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) i Barbara Dolniak (Nowoczesna), a także przewodniczący Polsko-Słowackiej Grupy Parlamentarnej Jerzy Polaczek (PiS).

Jest to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Po dwóch latach spotykamy się w Popradzie i myślę, że spotykamy się w bardzo dobrym momencie, ponieważ wyzwań i spraw do omówienia w naszej bilateralnej współpracy, ale także w kontekście spraw, które dotyczą Polski i Słowacji w Europie i w Unii Europejskiej, jest bardzo dużo” – mówił Marek Kuchciński na briefingu prasowym na lotnisku w Popradzie.

Widzimy, że w Unii Europejskiej wiele państw ma różne problemy wynikające z wyborów, z ambicji różnych regionalnych inicjatyw” – wskazał marszałek Sejmu, podkreślając, że „musimy również i my znaleźć odpowiedź, jak pomóc Unii”.

Przekonywał, że Polska i Słowacja powinny też zachęcić Wspólnotę do wspierania „ambitnych celów” naszych krajów, aby „nasza część Europy (…) czuła się partnersko traktowana i żeby rosła w siłę gospodarczą, społeczną i polityczną”.

Na lotnisku polską delegację powitał przewodniczący słowackiego parlamentu Andrej Danko.

Cieszymy się bardzo, że właśnie w Popradzie możemy zadeklarować swoją przyjaźń i nasze dobre kontakty. Tatry są wyjątkowe, bo są wspólne dla Polaków i Słowaków” – podkreślił Andrej Danko.

Wyraził radość ze wspólnych obrad Sejmu i słowackiej Rady Narodowej, podczas których – jak wskazał – będzie można pokazać Polakom i Słowakom, jak politycy obu krajów potrafią współpracować.

Według przewodniczącego Rady Narodowej nasze kraje muszą „trzymać się razem” w czasie, kiedy mówi się, jak dalej ma rozwijać się Unia Europejska.

Musimy wspólnie pokazać silniejszym państwom, że nasz głos nie jest niesłyszalny, że mamy takie same problemy i że te problemy będziemy wspólnie rozwiązywać” – podkreślił Andrej Danko.

Na wspólnym posiedzeniu prezydiów Sejmu i Rady Narodowej omówione zostaną m.in. stosunki dwustronne, współpraca regionalna – zwłaszcza w formacie wyszehradzkim – oraz wyzwania stojące przed UE.

PAP/RIRM

drukuj