fot. PAP/EPA

Unijny komisarz grozi Polsce

Unijny Komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Günther Oettinger opowiedział się za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m.in. zmiany w mediach.

W rozmowie z niemiecką gazetą „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” komisarz Günther Oettinger wyraził zaniepokojenie najnowszymi zmianami w ustawie medialnej.

– Wiele przemawia za uruchomieniem teraz mechanizmu kontroli praworządności i objęciem Warszawy nadzorem – powiedział w wywiadzie.

Unijny Komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa ma zamiar przekonywać do tego Komisję Europejską. Chce to zrobić podczas najbliższego posiedzenia (13 stycznia). Niemiecki dziennik pisze, że decyzję o włączeniu do porządku obrad dyskusji na temat sytuacji w Polsce podjął szef Komisji Europejskiej.

Jean-Claude Juncker chce posłużyć się istniejącym przepisem, który przewiduje „konstruktywny dialog” z krajem członkowskim, u którego Komisja stwierdzi występowanie „systemowych zagrożeń dla zasad państwa prawa”.

W przypadku, gdy państwo nie zareaguje na propozycje zmian przedstawione przez Brukselę; Komisja Europejska wszczyna postępowanie w sprawie naruszenia podstawowych wartości europejskich. W efekcie danemu krajowi może zostać odebrane prawo głosu w Unii Europejskiej.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj