fot. PAP/Adam Warżawa

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: W UE nie ma dobrej woli, ale ideologizacja superpaństwa

Wielu polityków, w tym polskich, ma problem rozpoznania tego, co tam się dzieje. Niektórzy myślą, że UE ma dobrą wolę w zakresie rozwiązywania różnych problemów. Tam nie ma dobrej woli. Tam jest ideologizacja superpaństwa i dowodem tego jest to, co się dzieje podczas pandemii – powiedział prof. dr hab. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

„Nowy Ład” (program zapowiedziany przez rządzących) ma objąć następujące obszary: Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025 oraz Złota jesień życia.

– Od strony przekazu i komunikacji z obywatelami jest to klarowne, ponieważ często te programy są tak układane, że przeciętny Polak nie za bardzo wie, o co tam chodzi. Myślę, że jest to komunikat, który pokazuje, że jest to koncepcja nowego ładu koncentrującego się na człowieku – poinformował ekonomista.

Prof. dr hab. Zbigniew Krysiak ocenił, że w programie powinna zostać uwzględniona kwestia wody i budowy nowych zbiorników retencyjnych.

– Sprawa dotycząca budowania zbiorników retencyjnych jest ważna i warto ją zaakcentować. Jest to nie tylko kwestia budowania zasobów wody na susze, lecz jest to także udrażnianie rzek do żeglugi i transportu oraz sposób działania antypowodziowego (…). Były premier Donald Tusk tak współpracował z Niemcami, że mogą oni wykorzystywać Odrę do transportu, a my po swojej stronie nie możemy. Niemcy próbują robić u nas bałagan i blokować pewne rzeczy, czyli tworzyć bezład będący typową formułą funkcjonowania Unii Europejskiej – powiedział prezes Instytutu Myśli Schumana.

Ekspert odniósł się do sprawy zanieczyszczania Wisły, która jest zasobem narodowym, poprzez niewłaściwe decyzję Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy.

Kolejnym tematem, do którego nawiązał prezes Instytutu Myśli Schumana, był nieład w Unii Europejskiej. W ostatnim czasie Wspólnota grozi Polsce odebraniem funduszy unijnych m.in. za sprzeciwianie się wprowadzaniu przywilejów dla osób z tzw. środowisk LGBT.

– Ten nieład przeradza się w chaos, gdzie ideologia mająca szaleńczy i rewolucyjny grunt nie zwraca uwagi na to, co dzieje się wokół. Ludzie umierają, więc należy skupić się na pandemii i problemach gospodarczych. Natomiast te środowiska zachowują się, jakby żyli oddzieleni od świata – ocenił  prof. Zbigniew Krysiak.

Instytut Myśli Schumana rozpoczął dwanaście debat, które odbywają się cyklicznie co miesiąc.

– Ich celem jest proponowanie rozwiązań dotyczących zmian w Unii Europejskiej. Jedną z propozycji jest redukcja roli Komisji Europejskiej. Przez ostatnie trzy lata KE blokowała sprawę podatku od przychodów sklepów wielkopowierzchniowych. Nasz budżet na tym stracił, ponieważ  przez kilka lat nie można było pobierać tego podatku. Jednak ostatnio dostaliśmy pozytywną decyzję TSUE. Komisja Europejska nie powinna mieć takich uprawnień. KE powinna być od realizacji, a nie od tworzenia pseudoprawa i dyrektyw, które sprzeciwiają się prawu – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Jak poinformował gość audycji, w debatach uczestniczą także osoby spoza Polski, które również dostrzegają niewłaściwe decyzje instytucji unijnych. Inną propozycją zmiany w strukturach unijnych jest usunięcie głosowania proporcjonalnego do liczby posłów w PE. Zmiana oznaczałaby, że każdy kraj miałby jeden głos.

– Taki system tworzyłby pewną właściwą solidarność, która dobrze odzwierciedlałaby możliwość wpływu poszczególnych krajów na sprawy toczące się w unijnych instytucjach – ocenił ekonomista.

Unia Europejska od pewnego czasu w sposób otwarty toczy batalię cywilizacyjną z krajami członkowskimi, które nie zgadzają się na podporządkowanie prawa ideologii gender.

– Jest to wojna cywilizacyjna i nie wolno nam ustępować. Myślę, że wielu polityków, w tym polskich, ma problem rozpoznania tego, co tam się dzieje. Niektórzy myślą, że UE ma dobrą wolę w zakresie rozwiązywania różnych problemów. Tam nie ma dobrej woli. Tam jest ideologizacja superpaństwa i dowodem tego jest to, co się dzieje podczas pandemii – wskazał prezes Instytutu Myśli Schumana.

Gość audycji zauważył, że liczne nieprawidłowości w dostawie szczepionek wskazują na brak profesjonalnych ludzi w strukturach unijnych.

Cała rozmowa z profesorem Zbigniewem Krysiakiem jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl