14 lat temu Polska wstąpiła do UE

Mija 14 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na mocy traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach wraz z naszym krajem do Wspólnoty przystąpiło dziewięć państw, m.in. Czechy, Litwa, Węgry i Słowacja.

Proces przystąpienia Polski poprzedziło referendum, gdzie Polacy odpowiadali na pytanie, czy wyrażają zgodę na przystąpienie Polski do UE. Pozytywnie odpowiedziało wtedy ponad 77 proc. głosujących.

W wystosowanym dziś komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że Polska jest najludniejszym i największym powierzchniowo krajem, który przystąpił do UE po 2004 roku.

„W całej Unii polska gospodarka jest 8 największą gospodarką, będąc jednocześnie jedną z najszybciej rozwijających się” – wskazano.

Poseł Dominik Tarczyński z sejmowej komisji ds. UE zauważył, że założyciele UE Alcide de Gasperi i Robert Schumann są kandydatami na ołtarze, ale ich idee zostały zaprzepaszczone, dlatego Unia musi powrócić do korzeni. Jak podkreśla, chciałby, aby UE trwała, ale żeby się zmieniała.

– Wierzę w to, że 15 rocznica będzie przełomowa, że będziemy mogli powiedzieć: „Polska wpłynęła na reformy i na przywrócenie pierwotnych zasad UE” – chrześcijańskich zasad odwołujących się do korzeni. (…) UE jest wartością i może być wartością tylko wtedy, kiedy nie staje przeciw państwom członkowskim, kiedy nie staje przeciw wartościom i przeciw temu, w jakim celu powstała – zaznaczył poseł.

Z okazji dzisiejszej rocznicy w Warszawie odbywa się Piknik Europejski. W jego ramach w Łazienkach Królewskich zaplanowano m.in. koncerty, pokazy jazdy konnej oraz parady orkiestr.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl