Bruksela: szefowie resortów środowiska państw UE rozmawiają nt. ETS  

Ministrowie środowiska państw Unii Europejskiej rozmawiają nt. kształtu reformy Europejskiego System Handlu Emisjami. Spotkanie odbywa się w Brukseli. To ważny dzień dla polskiej energetyki i przemysłu.

Polskę reprezentują: minister środowiska prof. Jan Szyszko oraz pełnomocnik rządu do spraw polityki klimatycznej Paweł Sałek.

Maltańska prezydencja chce, by ministrowie wypracowali kompromis ws. handlu pozwoleniami na emisję CO2.

Polskiemu rządowi zależy, aby decyzje, które zapadną dziś na spotkaniu ministrów wynikały wprost z porozumienia paryskiego z 2015 r – mówi Paweł Mucha, rzecznik prasowy ministerstwa środowiska.

Jest to zapisane w porozumieniu paryskim bardzo wyraźnie, że powinniśmy dążyć do neutralności klimatycznej, czyli do tego, żeby z jednej strony emitować, oczywiście, ograniczać tę emisję CO do atmosfery na bazie nowych technologii, ale z drugiej strony pochłaniać to, co zostanie wyemitowane za pomocą lasów. Tych lasów mamy w Polsce bardzo dużo. 1/3 terenu kraju to lasy. Można powiedzieć, że jesteśmy unikatem na skalę europejską i światową. Chcemy dzisiaj te argumenty przedstawiać i mówić o tym, że dwutlenek węgla, który jest emitowany przy spalaniu np. węgla, jest gazem życia. Może być pochłaniany przez układy przyrodnicze dla lepszej regeneracji tych układów – wyjaśnia rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

Na wniosek naszego kraju podczas spotkania poruszony ma być temat konferencji dotyczącej zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych w świetle encykliki „Laudato Si”.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl