Resort zdrowia: zmiany na liście refundacyjnej korzystne dla pacjentów

Zmiany zapisane na nowej liście refundacyjnej są korzystne dla pacjentów, a terapie nowoczesne i zgodne ze światowymi wytycznymi – powiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Najnowsze obwieszczenie będzie obowiązywać od jutra.

Dodano 69 produktów: 60 do listy aptecznej, 6 do katalogu chemioterapii i 3 w ramach programów lekowych.

Wiceminister Marek Tombarkiewicz wskazywał, że korzyści odczują m.in. pacjenci cierpiący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Na nowej liście wprowadzono także zmiany dot. programów lekowych, m.in. dla chorych na reumatyzm, czerniaka skóry czy wrodzone zespoły autozapalne.

– Generalna zasada tworzenia każdego obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia jest taka, że te okresy poprzedzające publikacje są skupione na rozmowach, na negocjacjach z firmami farmaceutycznymi – zarówno na podstawie wniosków składanych przez firmy, jak i na podstawie inicjowanych przez nas rozmów ze wszystkimi firmami, które są zainteresowane fundacją leków, zmianami na liście, rozszerzaniem list i przede wszystkim zmianami cen (…). Są to wszystko bardzo nowoczesne terapie, zgodne z wytycznymi europejskimi i światowymi – podkreślił wiceminister.

Zgodnie z nową listą refundacyjną tańsza będzie także znaczna część opatrunków dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka.

Wiceminister Marek Tombarkiewicz poinformował, że NFZ pracuje nad zmianą sposobu dostarczania plastrów poprzez utworzenie dla pacjentów z EB osobnego świadczenia finansowego ze środków publicznych. Dystrybucja opatrunków byłaby wtedy koordynowana przez jedną lub kilka klinik.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl